Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

Parowozy i nie tylko

W miniony weekend odwiedziliśmy z kamerą Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku, gdzie odbywała się Gala Pary. Oryginale wydarzenie było połączeniem dorocznej Gali Parowozów z wyjątkową ekspozycją techniki użytkowej.
Kliknij aby odtworzyć

Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej już po raz ósmy zorganizowało Galę Parowozów – międzynarodowy zlot czynnych zabytkowych lokomotyw. Prezentowane były parowozy z Polski i Czech. Celem wydarzenia jest promocja idei ochrony zabytków techniki. Gala ma formułę wystawy plenerowej organizowanej na terenie zespołu dawnej parowozowni wachlarzowej w Jaworzynie Śląskiej, czyli dzisiejszej siedziby Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa. Wystawie towarzyszyły prezentacje lokomotyw – m.in. na obrotnicy kolejowej oraz przejazdy po malowniczych trasach. Wśród prezentowanych parowozów znalazł się model OL49-69 pochodzący z parowozowni w Wolsztynie. Jest to jeden z dwóch kursowych parowozów prowadzących rozkładowe pociągi na trasie Wolsztyn – Poznań Główny. Na uwagę zasługiwał również model TKT48-18 z Jaworzyny Śląskiej.

 

Na terenie parowozowni można było zobaczyć również kilkanaście sztuk cennych parowozów pochodzących z końca XIX wieku. Wśród nich parowóz amerykański TR201 pochodzący z darowizn ONZ dla Europy w ramach akcji UNNRA. Łącznie do służby na PKP po II wojnie światowej trafiło 600 egzemplarzy tej serii. Amerykański parowóz posłużył także jako pierwowzór polskim konstruktorom do zbudowania ciężkiego parowozu TY 51, który jeździł w służbie PKP do końca lat 80 tych.

 

Od dwóch lat wydarzeniu towarzyszy prezentacja użytkowych maszyn i pojazdów parowych. Można było się zapoznać się z zabytkową, ale nada sprawną techniką użytkową. Na szczególną uwagę w tym roku zasługiwały trzy eksponaty. Były to profesjonalnie odrestaurowany parowy walec drogowy wchodzący w skład zbiorów Muzeum w Jaworzynie, parowy samochód ciężarowy marki skoda z 1928 roku z silnikiem o mocy około 70 koni mechanicznych o ładowności do 7 ton oraz pochodzący z 1899 roku samochód osobowy produkcji amerykańskiej. Ten najstarszy samochód firmy Grout Brothers na świecie jest najstarszym jeżdżącym samochodem w Polsce. Pojazd może przewieźć 3 osoby i rozwija maksymalna prędkość 40 km/h.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
bezchmurnie

Temperatura: 13°CMiasto: Starachowice

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: xxyzTreść komentarza: to w końcu godzina 13:00 czy 15:00 w artykule co innego w filmie co innegoData dodania komentarza: 07.05.2024, 09:54Źródło komentarza: Starachowickie klasyki otwierają sezonAutor komentarza: nikoTreść komentarza: kocham pana materkaData dodania komentarza: 04.05.2024, 19:40Źródło komentarza: PiS stawia na sportAutor komentarza: MiszkaniecTreść komentarza: No to słabo, Piotr Ambroszczyk to odpowiedni człowiek na odpowiednim stanowisku. Panie Materek strzał w kolano moim zdaniem liczba wyborców spadnie o około 1800. Panie Piotrze gratuluje decyzji, jest Pan Mega Gość racze napewno Pan na tym skorzysta.Data dodania komentarza: 23.04.2024, 13:26Źródło komentarza: Koniec politycznej współpracyAutor komentarza: janTreść komentarza: Coś jest ze stanem zdrowia psychicznego mieszkańców tego miasta skoro wybierają po raz kolejny człowieka z innego miasta.Data dodania komentarza: 17.04.2024, 20:12Źródło komentarza: Oficjalne wyniki wyborów samorządowych w StarachowicachAutor komentarza: MatkaTreść komentarza: Ciekawe tylko, że uczestnikom tego wydarzenia nie przeszkadzało palenie papierosów przy dzieciach z przedszkola, bawiących się w tym dniu na placu zabaw obok Pałacyku, po sąsiedzku. Chyba to było bardzo niepedagogiczneData dodania komentarza: 15.04.2024, 20:05Źródło komentarza: „Świat niebieskich motyli”Autor komentarza: małaTreść komentarza: Gratuluję !!!Data dodania komentarza: 08.04.2024, 12:28Źródło komentarza: Oficjalne wyniki wyborów samorządowych w Starachowicach
Reklama
Reklama