Środa, 25.04.2018, imieniny: Jarosława, Marka, Wiki

Pokonał Atlantyk w samotnym rejsie łodzią wiosłową

Pokonał Atlantyk w samotnym rejsie łodzią wiosłową
Trójmiejski podróżnik Romuald Koperski dokonał rzeczy niemożliwej, wspaniałej i odważnej - zrealizował swoje marzenie, pokonując łodzią wiosłową o nazwie „Pianista” niespokojne wody Atlantyku.

16 stycznia po prawie 3 miesięcznym samotnym rejsie przez Ocean, żeglarz dotarł do wyznaczonego celu. O godzinie 19:10 zacumował w Tobago, pokonując ponad 3 tysiące mil morskich w 77 dni 17 godzin i 50 minut. 

 

Romuald Koperski 31 października 2016 roku opuścił jedną z Wysp Kanaryjskich, by kierując się w stronę Karaibów, rozpocząć swój samotny rejs. Pokonanie Atlantyku na tak małej łodzi wiosłowej, bez wsparcia zewnętrznego i zawijania na lądy było nie lada wyzwaniem, którego podejmują się tylko jednostki. Romuald Koperski dokonał niemożliwego. Stał się nielicznym człowiekiem na globie, któremu udało się z sukcesem zmierzyć z wodami oceanu. Na pokładzie miał do dyspozycji odsolarkę, telefon satelitarny, odtwarzacz mp3, kuchenkę, panel solarny oraz butelkę gazową. Część z tych rzeczy stracił w trakcie rejsu. Podczas samotnej żeglugi podróżnik konfrontował się z wieloma emocjami i stresującymi sytuacjami. Przeciągający się sztorm, kilkumetrowe fale, wywrotki łodzi, żywioł, od którego wszystko zależało, kurczące się zasoby jedzenia, aż w końcu ich brak, liczne rany, samotność i tęsknota – z tym wszystkim zmierzył się Koperski, triumfując dzisiaj swój ogromny sukces.

 

Statystyki Rejsu: 

LAS GALLETAS (Marina del Sur) - TOBAGO (Scarborough)

77 dni 17 godzin 50 minut samotnie na oceanie

3 173 mile morskie

5 876 km 2 018 godzin

Średnia prędkość 1.57 węzła (2.91 km/h)

Łódź wiosłowa. Bez pomocy z zewnątrz.

 

Romuald Koperski

Podróżnik, przewodnik po Syberii, pionier wypraw samochodowych po rozległych jej terenach. Pilot samolotowy I klasy, pisarz, dziennikarz reportażysta, fotograf, nurek oraz zawodowy muzyk pianista. Rekordzista Guinnessa. Autor książek „Pojedynek z Syberia”, „Przez Syberie na gape”, „1001 Obrazów Syberii”, „Syberia Zimowa Odyseja”, „Ocean Niespokojny”. Autor wystaw fotograficznych i wielu publikacji poświęconej Syberii, którą wielokrotnie przemierzył na całej długości oraz szerokości geograficznej. Prowadzi Fundację działalnością dobroczynną m.in. na rzecz rodaków zamieszkujących Syberię, a także działania na rzecz ochrony dziedzictwa narodowego na Wschodzie. Fundacja, którą kieruje, organizuje m.in. wakacje dla polskich dzieci z Syberii oraz akcję „Okulary da Syberii” i wiele innych.

Zapraszamy do zapoznania się z relacją z wyprawy http://atlantyksolo.romualdkoperski.pl/

Telewizja Starachowice www.tv.starachowice.pl
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe