Środa, 25.04.2018, imieniny: Jarosława, Marka, Wiki

Jest powiatowa sieć szkół

Jest powiatowa sieć szkół
Radni powiatowi podczas ostatnich obrad podjęli uchwałę w sprawie dostosowania sieci szkół do wymogów reformy oświaty . Ustalono nową sieć szkół ponadgimnazjalnych i specjalnych na terenie powiatu. Wprowadzono jedną znaczącą zmianę polegającą na uruchomieniu w Zespole Szkół Zawodowych nr 3 Branżowej Szkoły Zawodowej.

Dostosowaniem sieci szkół do wymagań reformy oświaty zajęła się na ubiegłotygodniowej sesji Rada Powiatu w Starachowicach. Zmiany polegają na likwidacji gimnazjów, przywróceniu ośmioletnich podstawówek, czteroletnich liceów i pięcioletnich techników oraz zastąpieniu zasadniczych szkół zawodowych trzyletnimi szkołami branżowymi. Zmiany w szkołach mają następować stopniowo przez najbliższe 2 lata. W pełni zreformowane placówki powinny zafunkcjonować od 1 września 2019 roku.

 

W ramach placówki specjalistycznej, jaką jest Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy funkcjonować będzie 8 - letnia szkoła podstawowa, branżowa szkoła specjalna oraz szkoła specjalna przysposabiająca do pracy. Stopniowej likwidacji z terminem końcowym w 2019 roku ulegnie gimnazjum specjalne. Radny Mirosław Wojciechowski pytał o sens istnienia liceum sportowego w ZSZ nr 3 oraz o koszty wprowadzenia reformy.

 

Co do kosztów dyrektor Seweryn informował, że sama reforma nie obciąży powiatu finansowo. Problemem będzie jednak mniejsza subwencja oświatowa.

 

Przyjęta przez radę uchwała ma na razie charakter intencyjny. Podlega opinii nauczycielskich związków zawodowych oraz ocenie kuratora oświaty, którego zdanie jest wiążące. Jeśli kuratorium wyrazi pozytywną opinię, rada powiatu do końca marca podejmie właściwą uchwałę ustalającą sieć prowadzonych przez siebie szkół.

Telewizja Starachowice www.tv.starachowice.pl
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe