Piątek, 22.06.2018, imieniny: Pauliny, Sabiny, Tomasza

Wątpliwości powiatowej opozycji odrzucone

Wątpliwości powiatowej opozycji odrzucone
Rada Powiatu w Starachowicach większością głosów stwierdziła, że radni Marian Mróz i Maria Salwa mogą nadal piastować mandaty radnych powiatowych. Wątpliwości w tej sprawie miał klub PSL, który w pisemnych wnioskach wyraził podejrzenie, że samorządowcy mogą prowadzić niedozwoloną działalność gospodarczą.

Opozycyjny klub radnych Polskiego Stronnictwa Ludowego podejrzewał, że wiceprzewodnicząca Rady Powiatu w Starachowicach Maria Salwa z PiS oraz sympatyzujący z koalicją rządzącą Marian Mróz mogli naruszyć art. 25 b ust. 1 ustawy o samorządzie powiatowym. Przepis ten zakazuje radnym prowadzenia działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia powiatu, z którego uzyskali mandat, a także zarządzania taką działalnością lub jej reprezentowania. Wątpliwości opozycji wzbudził fakt, że Maria Salwa prowadzi gabinet lekarski w szpitalu powiatowym, a Marian Mróz występuje jako pełnomocnik Polsko - Amerykańskich Klinik Serca, które dzierżawią część pomieszczeń szpitalnych. W sprawie radnego Mroza powołano nawet specjalną komisję złożoną z radnych powiatu, która miała ocenić jego przypadek. Na piątkowej sesji jej przewodniczący Jan Wzorek przedstawił wypracowane przez to gremium stanowisko.

 

Radny Wzorek powołał się przy tym na orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz Trybunału Konstytucyjnego, które zalecają ostrożność w wygaszaniu mandatów osobom, których sytuacja jest niejednoznaczna. Przywołał też dwie opinie prawne: biura Kancelarii Senatu oraz zespołu prawnego starostwa starachowickiego.

 

Ze stanowiskiem komisji nie zgodził się jeden z jej członków radny PSL Dariusz Dąbrowski. Jego zdaniem Marian Mróz miał pełnomocnictwo obejmujące nie tylko majątek prywatny PAKS, ale także dzierżawiony od szpitala.

 

Radny Dąbrowski zwrócił też uwagę na te aspekty opinii powiatowych radców prawnych, które komisji nie przekonały. Swoje wątpliwości Dariusz Dąbrowski złożył na piśmie jako zdanie odrębne od większości członków komisji. Podpisał je także Cezary Berak, radny popierający opozycję.

 

Radny Paweł Lewkowicz podważył bezstronność intencji klubu PSL. Zastanawiał się, dlaczego zainteresowali się mandatem radnego Mroza dopiero wtedy, gdy z końcem stycznia 2017 roku Dariusz Dąbrowski został odwołany ze stanowiska starosty.

 

Na tej samej sesji rada powiatu rozpatrzyła też sprawę mandatu wiceprzewodniczącej rady Marii Salwy.

 

Radni powiatowi podsumowali kwestię mandatów głosując nad dwiema uchwałami: o nie wygaśnięciu mandatu radnego Mroza oraz ze stanowiskiem stwierdzającym, że Maria Salwa nie naruszyła przepisów zakazujących prowadzenia działalności gospodarczej na majątku powiatu. Uchwały poparła większość licząca 11 radnych.Przeciw było 7 osób: klub PSL i radny Cezary Berak.

Telewizja Starachowice www.tv.starachowice.pl
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tv.starachowice.pl z siedzibą w Starachowicach ul. Graniczna 12/99a. Vimedia jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe