Piątek, 22.06.2018, imieniny: Pauliny, Sabiny, Tomasza

Podróż do epoki kamienia w Rezerwacie Rydno

Podróż do epoki kamienia w Rezerwacie Rydno
Cztery dni trwała XIII edycja Pikniku Archeologicznego „Rydno” poświęcona życiu ludzi w epoce kamienia. W zainscenizowanych obozowiskach z pradziejów zwiedzający mogli zobaczyć m.in.: pokazy krzesania ognia, produkcję glinianych naczyń czy techniki obróbki krzemieni. Nie zabrakło także degustacji potraw z tamtych czasów.

Za nami XIII odsłona Pikniku Archeologicznego „Rydno”. Nad zalewem na rzece Kamiennej w Wąchocku, przy granicy Rezerwatu Archeologicznego Rydno, w zainscenizowanych obozowiskach z epoki kamienia przedstawiono najważniejsze zagadnienia związane z życiem w tej epoce.


 

Piknik corocznie organizowany jest w pobliżu rezerwatu Archeologicznego „Rydno”, w którym odnaleziono ślady aż czterystu obozowisk z epoki kamienia. Prace badawcze prowadzone są tam już od 100 lat. Uczestnicy pikniku mieli też okazję podpatrzeć, jak wyrabiano rdzawy barwnik pozyskiwany z rudy żelaza, a nawet sami go użyć do malowania. Szczególnie ciekawie prezentowało się także stanowisko obróbki krzemienia, który był wykorzystywany w rozmaity sposób.

 

Przedstawiciel Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu podkreślał, że impreza jest doskonałą okazją zarówno do edukowania zwiedzających, jak i dostarczania materiału badawczego archeologom.

 

Podczas pikniku można było zwiedzić także warsztaty: tkacki i garncarski, a nawet spróbować neolitycznej kuchni.

 

Imprezę cyklicznie organizuje Klub Archeologiczny „Rydno” działający przy Międzyszkolnym Oddziale PTTK w Starachowicach we współpracy z pasjonatami archeologii.


 

Co ciekawe podczas archeologicznych prezentacji można było się także natknąć na współczesne akcenty jak telefon w dłoni prehistorycznego człowieka ubranego w skóry zwierzęce.

Telewizja Starachowice www.tv.starachowice.pl
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tv.starachowice.pl z siedzibą w Starachowicach ul. Graniczna 12/99a. Vimedia jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe