Wtorek, 22.05.2018, imieniny: Emila, Neleny, Romy

Radni powiatu dyskutowali o przyszłości szpitala po reformie służby zdrowia

Radni powiatu dyskutowali o przyszłości szpitala po reformie służby zdrowia
Za niecałe 3 miesiące Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Starachowicach zacznie funkcjonować w ramach tzw. sieci szpitali, które będą miały zapewnione finansowanie z budżetu państwa. O szansach i zagrożeniach wynikających z nowej rzeczywistości, w jakiej przyjdzie działać lecznicy, rozmawiali na ostatniej sesji radni powiatowi.

Od 1 października wejdzie w życie nowy system opieki zdrowotnej oparty na tzw. sieci szpitali. Lecznice nie będą już pozyskiwały pieniędzy startując w konkursach Narodowego Funduszu Zdrowia, ale będą finansowane ryczałtem na podstawie kontraktu i jego nadwykonań z 2015 roku. Do sieci został też zaliczony Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Starachowicach. O tym, co nowa rzeczywistość może przynieść szpitalowi, a także o jego aktualnej kondycji rozmawiano na ostatnim posiedzeniu Rady Powiatu w Starachowicach. W temat wprowadziła radnych kierownik działu ds. administracyjnych PZOZ Magdalena Masternak.

 

Starosta Danuta Krępa zwróciła uwagę na pogarszającą się kondycję finansową szpitala. Po rekordowym roku 2015, który placówka zakończyła z wynikiem 1,9 mln zł na plusie, sytuacja zaczęła się zmieniać na niekorzyść.

 

Poważnym problemem rzutującym na przyszłość będzie też wysoki dług szpitala. Wpłynął na niego zaciągnięty w 2008 roku kredyt w wysokości ponad 33 mln zł, za który poręczył powiat. Jak dodała starosta był to krok słuszny niemniej należy pamiętać o jego konsekwencjach.

 

Zagrożenia widział również radny Marian Mróz.

 

Przemyśleniami na temat sytuacji związanej z funkcjonowaniem Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w sieci szpitali podzielili się także inni radni.

 

Dyrekcja została zobowiązana do opracowania strategii rozwoju i restrukturyzacji szpitala w terminie do września 2017 roku.

Telewizja Starachowice www.tv.starachowice.pl
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe