Wtorek, 22.05.2018, imieniny: Emila, Neleny, Romy

Sanepid radzi jak uniknąć chorób przenoszonych przez kleszcze

Sanepid radzi jak uniknąć chorób przenoszonych przez kleszcze
W czasie lata wzrasta zagrożenie infekcjami przenoszonymi przez kleszcze. Te niewielkie owady mogą nas zarazić boreliozą i kleszczowym zapaleniem mózgu. Lubią lasy, parki i wilgotne łąki, więc po powrocie z tych miejsc powinniśmy sprawdzić, czy kleszcz nie wczepił się nam w ciało. Jeśli tak, musimy go prawidłowo usunąć, a potem uważnie obserwować miejsce ugryzienia i w razie niepokojących objawów nie zwlekać z wizytą u lekarza.

Media donoszą, że w Polsce z roku na rok wzrasta liczba kleszczy, a tym samym rośnie ryzyko zakażenia przenoszonymi przez te owady chorobami. Z danych Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Starachowicach wynika, że liczba zachorowań w naszym regionie nieznacznie, ale jednak wzrosła.

 

Objawy boreliozy to charakterystyczny rumień w miejscu ugryzienia przez kleszcza oraz złe samopoczucie przypominające początek przeziębienia lub grypy.

 

O ile przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu możemy się zaszczepić, to przed groźniejszą boreliozą takiej ochrony na razie nie ma. Dlatego powinniśmy koniecznie zabezpieczyć się przed atakiem kleszczy. Występują one głównie w lasach, parkach, wysokich trawach i gęstych zaroślach. Zanik wybierzemy się w te miejsca musimy się przygotować.

 

Ochrona nie zwalnia nas z dokładnego obejrzenia całego ciała. Gdy znajdziemy wbitego w skórę kleszcza musimy go umiejętnie usunąć.

 

Bardzo ważna jest dezynfekcja miejsca ugryzienia. Wystarczy użyć któregoś z popularnych środków odkażających jak spirytus salicylowy, czy woda utleniona.

Telewizja Starachowice www.tv.starachowice.pl
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe