Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 26 kwietnia 2024 07:59
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

VII Noce Teatralne

Już 15 września o godz. 20:00 na terenie Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach odbędą się VII Noce Teatralne.
VII Noce Teatralne

Stowarzyszenie Promocji Talentów przy Młodzieżowym Domu Kultury w Starachowicach w partnerstwie ze Starachowickim Centrum Kultury, Muzeum Przyrody i Techniki, Zespołem Szkół Zawodowych nr 1 i Młodzieżowym Domem Kultury w Starachowicach zapraszają na:

 

VII Noce teatralne

15 września 2017 r. od godziny 20.00 - Hala spustowa Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Wstęp wolny

PROGRAM:

20.00 – rozpoczęcie

20:15 - „Dzień ósmy” - Teatr Doraźny – Ostrowiec Świętokrzyski

21:00 - „Ona była jak piwo” -Teatr Amatorski Team – Starachowickie Centrum Kultury

21:30 - „ESCape” - Teatr Panopticum z Młodzieżowego Domu Kultury „Pod Akacją” w Lublinie

22:15 - "Żertwa" – monodram w wykonaniu Mateusza Nowaka

 

16 września o godzinie 11.00 na terenie muzeum warsztaty aktorskie dla młodzieży poprowadzi MARIA SEWERYN

Zadanie jest współfinansowane przez:

Urząd Marszałkowski, Powiat Starachowicki i Gminę Starachowice

 

 

Informacje:

1. Teatr „Doraźny” to grupa młodych aktorów-amatorów, lubiąca eksperymentować z różnymi technikami teatru formy. Działa pod opieką Urszuli Bilskiej jako Zespół Żywego Słowa. Grupa podczas letnich i zimowych warsztatów od trzech lat przygotowuje spektakle w reżyserii Mateusza Wróbla.

„Dzień ósmy” to spektakl, w którym z początkowego chaosu wyłaniają się elementy teatru przedmiotu, prosta scenografia, muzyka grana na żywo. Wszystko to podane w sosie groteskowego dowcipu i absurdalnego humoru Teatrzyku Zielona Gęś Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.

Występują: Milena Szczygieł, Gabriela Krycia, Joanna Karcz, Aleksandra Bilska, Małgorzata Kwiatkowska, Jakub Kozakiewicz, Bartosz Sałapski, Konrad Dzik, Wiktor Gałka, Michał Stachowski
Muzyka: Konrad Dzik, Jakub Kozakiewicz
Reżyseria: Mateusz Wróbel i zespół Teatru Doraźnego

 

2. Spektakl „Ona była jak piwo” na podstawie książki Katarzyny Grocholi „Przegryźć dżdżownicę”.

Reżyseria: Anna Cieśla

Występują:

Anna Cieśla – ukończyła Warszawską Szkołę Filmową Bogusława Lindy, studentka pedagogiki, mama 15 – to miesięcznej Liwii. Aktorka, recytatorka, zdobywczyni wielu nagród na ogólnopolskich konkursach żywego słowa.

Agata Gaik – uczennica II Liceum Ogólnokształcącego w Starachowicach, tegoroczna maturzystka. Wegetarianka, kochająca muzykę i teatr.

Jagoda Blicharz - uczennica gimnazjum, artystyczna dysza, śpiewa, tańczy, recytuje.

Michał Gorzelak - uczeń II L.O. Świetnie czuje się w damskim towarzystwie, które dominuje w Teatrze Amatorskim TEAM, z którym związani są młodzi aktorzy.

Teatr Amatorski TEAM działa w Starachowickim Centrum Kultury od 2010 roku. Tworzą go amatorzy, pasjonaci teatru w rożnym wieku (uczniowie szkół jak i osoby dorosłe). Mają na swoim koncie liczne rekonstrukcje historyczne, występy na Starachowickich Nocach Teatralnych, imprezach związanych z obchodami świat państwowych ale ich największym sukcesem pozostaje zrealizowany wspólnie z Dorotą i Arturem Anyżami spektakl Ostatnia selekcja nawiązujący do tragicznych losów starachowickich Żydów. Teatrem opiekuje się Aleksandra Sarzyńska (animator kultury w SCK).

3. Spektakl „ESCape”- TEATR PANOPTICUM Młodzieżowego Domu Kultury „Pod Akacją” w Lublinie

Teatr Panopticum Młodzieżowego Domu Kultury „pod Akacją” w Lublinie prowadzi działalność artystyczną i edukacyjną od 1985 roku. Skupia głównie młodzież licealną ale także gimnazjalna i studencką. Setki młodych ludzi zdobywało tu swoje pierwsze doświadczenia teatralne i poznawało warsztat sceniczny, a wielu z nich zostało zawodowymi aktorami, reżyserami, scenografami i krytykami teatralnymi. Znani są z telewizyjnego ekranu, filmu oraz polskich scen teatralnych. Niektórzy robią już kariery zagraniczne, toteż nie bez powodu Panopticum bywa nazywane „kuźnią młodych talentów”.

Teatr jest laureatem wielu ważnych krajowych i międzynarodowych nagród, w tym dwóch Złotych Masek zdobytych w Ogólnopolskim Forum Teatrów Młodzieżowych w Poznaniu. Wielokrotnie występował w Niemczech i Finlandii, uczestniczył w międzynarodowych projektach teatralnych w Londynie i Ankarze. O Panopticum powstało kilka reportaży telewizyjnych i radiowych. Przez TVP1 zostały zarejestrowane dwa spektakle teatralne oraz zrealizowany film dokumentalny „Szef” , którego bohaterem jest założyciel, kierownik artystyczny i opiekun zespołu - Mieczysław Wojtas. Z teatrem od dziesięciu lat współpracuje Piotr Tesarowicz, twórca muzyki i aranżacji wokalnych do niemal wszystkich spektakli teatralnych Panopticum.

„ESCape”

Spektakl w sposób satyryczny podejmuje problemy współczesnego człowieka zmanipulowanego przez różne media, zagubionego pomiędzy realnym a wirtualnym światem kreowanym np. przez popularne dzisiaj internetowe portale społecznościowe i komunikatory. Zacierające się granice w odczuwaniu tego co jest rzeczywiste, a co tylko wirtualne, stają się często przyczyną wielu frustracji, zaburzeń emocjonalnych, a nawet dramatów mniej odpornych jednostek , zwłaszcza młodego pokolenia.

scenariusz: Mieczysław Wojtas i zespół

reżyseria: Mieczysław Wojtas przy współpracy Emila Janczaka

muzyka i przygotowanie wokalne: Piotr Tesarowicz

występują: Jakub Oszust, Michalina Puła, Emil Janczak, Rozalia Sawa, Paulina Iwan, Wiktor Palak, Marcin Lisowski, Maja Kalbarczyk. Jakub Wyszomirski.

 

4. "Żertwa" – monodram w wykonaniu Mateusza Nowaka

"Żertwa" scenariusz : Stanisław Miedziewski i Mateusz Nowak na podstawie lub z wykorzystaniem fragmentów tekstów: „Dziennik bez samogłosek” Aleksandra Watta, „Pan Tadeusz” i „Śniła się zima” Adama Mickiewicza, „Zapluty karzeł reakcji” Piotra Woźniaka

reżyseria: Stanisław Miedziewski

wykonanie: Mateusz Nowak

charakteryzacja: Agnieszka Adamczewska

realizacja nagrania: Konrad Biel

projekt kostiumu: Magdalena Franczak

światło: Marcin Kabat Kowalczuk

wykonanie kostiumu: Bożena Piotrowska

dźwięk: Łukasz Szulc

Przedstawienie przywołuje czas stalinowskich więzień w Polsce. Bohater opowieści wprowadza dzisiejszych odbiorców historii w świat, do którego dostęp jest utrudniony. Świat ten znalazł się już w przestrzeni narodowego mitu. Jak mówić o tamtych ludziach, którzy istnieli i których los jest dla nas przestrogą? Uprawiać historyczną hagiografię? To robili Polacy Polakom. Nikt inny, przecież nie Marsjanie. Zawsze, Polacy Polakom. Żertwa to ofiara całopalna.

Spektakl powstał w ramach Stypendium Prezydenta Miasta Lublin.

Mateusz Nowak - polonista i logopeda, ukończył studia doktoranckie z zakresu językoznawstwa polskiego (UMCS Lublin), animator kultury (Dzielnicowy Dom Kultury "Węglin" w Lublinie), aktor-monodramista i recytator. W 2016 roku odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi za "za zasługi w działalności edukacyjnej i artystycznej w dziedzinie recytacji, kultury żywego słowa i teatru amatorskiego" oraz wyróżniony Nagrodą Okolicznościową Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Stypendysta Marszałka Województwa Lubelskiego, Narodowego Centrum Kultury oraz Prezydenta Miasta Lublin w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury. Laureat Nagród Marszałka Województwa Lubelskiego i Prezydenta Miasta Lublin oraz Lubelskiego Wyróżnienia Kulturalnego Żurawie w kategorii "Słowo". Zdobywca blisko siedemdziesięciu indywidualnych nagród i wyróżnień na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach recytatorskich i festiwalach teatralnych. Swoje spektakle w poetyce teatru jednego aktora prezentował prawie sto pięćdziesiąt razy w Polsce i zagranicą (Albania, Armenia, Czechy, Kosowo, Kuwejt, Mongolia, Niemcy, Słowacja, Turcja i Ukraina).

 

W sobotę gościem specjalnym VII Nocy teatralnych będzie Maria Seweryn.

MARIA SEWERYN

Aktorka teatralna i filmowa, reżyser. Ukończyła Wydział Aktorski warszawskiej Akademii Teatralnej. Gra w stołecznych teatrach: w Teatrze Polonia, Och-Teatrze i Teatrze Syrena.

W 1993 r. zadebiutowała w filmie R. Piwowarskiego Kolejność uczuć. Za tę role otrzymała Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego oraz nagrodę w plebiscycie Radia "Zet" za najlepszy debiut aktorski ostatnich pięciu lat. Później zagrała w Wielkim tygodniu A. Wajdy, Matce swojej matki R. Glińskiego, w filmach T. Koneckiego: Pół serio i Idealny chłopak dla mojej dziewczyny, a także w Julia wraca do domu A. Holland, w Boisku bezdomnych K. Adamik.

Występowała również w widowiskach Teatru Telewizji: w Przypadku Klary D. Loher w reżyserii M. Łazarkiewicz, w Martwej królewnie N. Kolady w reż. P. Łazarkiewicza. Stworzyła postać Arycji w Fedrze J. Racine'a w reż. L. Adamika, w Hamlecie W. Szekspira w reż. K. Warlikowskiego zagrała Rosencrantza. Rozgłos przyniosła jej rola w skandalizującym Shopping & Fucking M. Ravenhilla w reżyserii P. Łysaka i Polaroidach w reż. A. Augustynowicz. Za rolę Nadii w Polaroidach otrzymała nagrodę na 2. Festiwalu Dramaturgii Współczesnej Rzeczywistość Przedstawiona w Zabrzu. Zagrała też w Opowiadaniach Zebranych u boku Krystyny Jandy i dostała za tę rolę wyróżnienie aktorskie na Przeglądzie Teatralnym w Kaliszu. Wystąpiła również w Pannie Julii Strindberga w inscenizacji P. Łazarkiewicza, w Miss HIV i w Bombie w reż. M. Kowalewskiego. Za rolę Iriny otrzymała wyróżnienie w 12. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

W Teatrze Polonia gra między innymi w plenerowym przedstawieniu Lament na Placu Konstytucji K. Bizio, za który w 2008 r. otrzymała w 14. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej nagrodę za najlepsza rolę kobiecą. Gra również w Kobietach w sytuacji krytycznej J. Murray-Smith, Kontrakcie M. Bartletta oraz w Konstelacjach N. Payne’a i Happy Now? w reż. A. Sajnuka. W Och-Teatrze można ją z kolei oglądać w brawurowych farsach R. Cooneya Mayday i Mayday 2.

W Teatrze Syrena gra Mme Chauchat w Czarodziejskiej Górze Thomasa Mann’a w inscenizacji Wojciecha Malajkata. W tej chwili przygotowuje rolę Pani Dobrójskiej w Ślubach Panieńskich Fredry w Teatrze STU w Krakowie.

Od dwóch lat wykłada w szkole aktorskiej Romy Gąsiorowskiej AktoRstudio.

Maria Seweryn zajmuje się również reżyserią. Wyreżyserowała m.in. monodram Agnieszki Michalskiej Ślad w Teatrze WARSawy i na zamówienie Teatru MY sztukę Selfie.com.pl . oraz spektakle grane w Och-Teatrze: Zaświaty czyli czy pies ma duszę? J. A. Masłowskiego, wspólnie z Krystyną Jandą Związek Otwarty Dario Fo, Alicja ♥ Alicja, Stosunki prawne.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
bezchmurnie

Temperatura: 4°CMiasto: Starachowice

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: MiszkaniecTreść komentarza: No to słabo, Piotr Ambroszczyk to odpowiedni człowiek na odpowiednim stanowisku. Panie Materek strzał w kolano moim zdaniem liczba wyborców spadnie o około 1800. Panie Piotrze gratuluje decyzji, jest Pan Mega Gość racze napewno Pan na tym skorzysta.Data dodania komentarza: 23.04.2024, 13:26Źródło komentarza: Koniec politycznej współpracyAutor komentarza: janTreść komentarza: Coś jest ze stanem zdrowia psychicznego mieszkańców tego miasta skoro wybierają po raz kolejny człowieka z innego miasta.Data dodania komentarza: 17.04.2024, 20:12Źródło komentarza: Oficjalne wyniki wyborów samorządowych w StarachowicachAutor komentarza: MatkaTreść komentarza: Ciekawe tylko, że uczestnikom tego wydarzenia nie przeszkadzało palenie papierosów przy dzieciach z przedszkola, bawiących się w tym dniu na placu zabaw obok Pałacyku, po sąsiedzku. Chyba to było bardzo niepedagogiczneData dodania komentarza: 15.04.2024, 20:05Źródło komentarza: „Świat niebieskich motyli”Autor komentarza: małaTreść komentarza: Gratuluję !!!Data dodania komentarza: 08.04.2024, 12:28Źródło komentarza: Oficjalne wyniki wyborów samorządowych w StarachowicachAutor komentarza: Tak pytamTreść komentarza: Tak, nabiorą rozpędu. Byłoby fajny gdyby ta pani i pan MM nie mieli w planach przyłączenia Rataj , Górnej i Elaboracji do Starachowic. Jak MM chce sobie powiększać Starachowice to niech się odczepi o terenów podlegających pod Wąchock . Może Wąchock poszerzy swoje terytorium o część Starachowic ??? Jaki ma ta pani pomysł na Wąchock?? To może od razu niech przyłączy Wąchock do Starachowic 😆😆😆Data dodania komentarza: 02.04.2024, 22:23Źródło komentarza: Elżbieta Gralec staruje na burmistrza WąchockaAutor komentarza: JBTreść komentarza: Gówno mnie interesuje kto sobie robi banery czy oklejenie na samochodzie. Każdego prywatna sprawaData dodania komentarza: 27.03.2024, 13:14Źródło komentarza: Komitet PiS zmuszony do usunięcia reklamy
Reklama
Reklama