Sobota, 22.09.2018, imieniny: Maury, Milany, Tomasza

Rada Miejska w Starachowicach dyskutowała o stanie lokalnego środowiska

  • 2.10.2017, 14:58 (aktualizacja 02.10.2017 15:55)
  • Telewizja Starachowice www.tv.starachowice.pl
Rada Miejska w Starachowicach dyskutowała o stanie lokalnego środowiska
Witold Bruzda, wojewódzki inspektor ochrony środowiska był gościem ostatniej sesji Rady Miejskiej w Starachowicach. Odpowiadał na pytania samorządowców, których interesowały m.in. ubiegłoroczne pożary w zakładzie utylizacji, uciążliwość zapachów z zakładów mięsnych oraz jakość oczyszczania miejskich ścieków.

Ochronie środowiska na terenie województwa świętokrzyskiego poświęcona była ostatnia sesja Rady Miejskiej w Starachowicach. Temat referował Witold Bruzda, szef Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Kielcach. Radni mieli do gościa sporo pytań, jednak interesowały ich przede wszystkim sprawy lokalne. Krzysztof Różycki poruszył temat zakładów mięsnych Animex, których działalność od dawna wiąże się z bardzo nieprzyjemnymi zapachami, uciążliwymi zwłaszcza dla mieszkańców pobliskiego osiedla „Łazy”. Radny pytał o efekty kontroli przeprowadzonej w firmie przez wojewódzki inspektorat środowiska.

 

Niestety, jak się okazuje w polskim prawie nadal nie ma regulacji dotyczących uciążliwych zapachów. Główny inspektor ochrony środowiska został dopiero zobowiązany do przygotowania odpowiedniego aktu prawnego. Natomiast Centrum Odzysku i Recyklingu w gminie Wąchock świętokrzyski inspektor próbował zamknąć w grudniu ubiegłego roku. Przedsiębiorca złożył jednak odwołanie do inspektora głównego, a ten je uwzględnił. Kolejnym krokiem była kara finansowa.

 

Radna Joanna Główka chciała wiedzieć, gdzie należy zgłosić problem nie czyszczonego z mułu od kilkudziesięciu lat zalewu „Pasternik”.

 

Radny Sylwester Kwiecień, powołując się na odpowiedź z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Kielcach informował, że istniejący na osiedlu „Las” odcinek tzw. kanalizacji ogólnospławnej, w którym wspólnie płyną ścieki komunalne i wody opadowe, wpływa negatywnie na jakość tych pierwszych, mimo istnienia miejskiej oczyszczalni. Na dowód pokazywał filmy nakręcone przez ekologów amatorów.

 

Prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Starachowicach polemizował z wiarygodnością materiałów filmowych prezentowanych przez radnego Kwietnia.

 

Dodał, że na potwierdzenie swoich słów dysponuje wynikami badań oraz zapisem z układu rejestrującego jakość ścieków, w jaki po pierwszym etapie modernizacji została wyposażona oczyszczalnia przy ulicy Bocznej. Drugi etap modernizacji obejmujący część osadową już się rozpoczął i powinien się zakończyć w przyszłym roku.

Telewizja Starachowice www.tv.starachowice.pl
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tv.starachowice.pl z siedzibą w Starachowicach ul. Graniczna 12/99a. Vimedia jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe