Środa, 21.11.2018, imieniny: Janusza, Marii, Reginy

W muzeum ruszy projekt popularyzujący setną rocznicę niepodległości Polski

  • 8.11.2017, 14:55 (aktualizacja 08.11.2017 15:39)
W muzeum ruszy projekt popularyzujący setną rocznicę niepodległości Polski
Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach chce w szczególny sposób uczcić przyszłoroczną setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Od stycznia 2018 roku rozpocznie realizację projektu pod nazwą „Stulecie nieoczywiste”. W jego ramach odbędzie się szereg imprez przybliżających społeczeństwu to ważne wydarzenie historyczne.

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach ogłosiło przygotowania do przypadającej w 2018 roku okrągłej 100 rocznicy powrotu Polski na mapę Europy po 123 latach rozbiorów. W związku z tym placówka przygotowała projekt pod nazwą „Stulecie nieoczywiste”. Jego założenia przedstawiono na spotkaniu z udziałem dyrektora Muzeum Pawła Kołodziejskiego, wicedyrektor Wioletty Sobieraj oraz wicestarosty Marka Pawłowskiego. Paweł Kołodziejski przypomniał, że dla Starachowic niepodległość zaczęła się już w pierwszych dniach listopada 1918 roku.

 

Realizacja projektu „Stulecie nieoczywiste” ma się rozpocząć w styczniu 2018 roku. Jego pierwszą propozycją będzie konkurs historyczny „Niepodległa – tak ją czuję” adresowany do uczniów szkół powiatu starachowickiego, którzy w formie drukowanej lub prezentacji cyfrowej przedstawią wydarzenia, osoby lub miejsca zasługujące według nich na wyróżnienie.

 

Pomysłodawcy przewidzieli też warsztaty historyczne pod hasłem „Drukujemy niepodległość”, Turniej Sportowy o Puchar Niepodległej oraz wydanie albumu dokumentującego zmiany, jakie w ciągu 100 lat zaszły na terenie dzisiejszego powiatu starachowickiego.

 

Ciekawym pomysłem jest też pokazanie wieku lokalnych przemian przez pryzmat mody.

 

Muzeum zachęca innych pomysłodawców imprez niepodległościowych do współpracy.

 

Projekt „Stulecie nieoczywiste” objęła patronatem starosta Danuta Krępa.

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tv.starachowice.pl z siedzibą w Starachowicach ul. Graniczna 12/99a. Vimedia jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe