Poniedziałek, 17.12.2018, imieniny: Jolanty, Łukasza, Olimpii

Marszałek ponawia próbę zamknięcia centrum recyklingu odpadów

  • 21.11.2017, 16:22 (aktualizacja 21.11.2017 16:42)
Marszałek ponawia próbę zamknięcia centrum recyklingu odpadów
Urzędnicy znów próbują dyscyplinować Centrum Odzysku i Recyklingu z ulicy Elaboracja w gminie Wąchock, w którym w ubiegłym roku trzy razy paliły się ogromne ilości zużytych tekstyliów. Pożary ujawniły, że nie były one właściwie przechowywane, a na terenie zakładu znajdują się podejrzane substancje chemiczne. Urząd marszałkowski po raz drugi cofnął firmie pozwolenie na składowanie odpadów, a inspektor ochrony środowiska zapowiada kolejną kontrolę. Przedsiębiorca może się jednak odwołać.

Ubiegłoroczne trzykrotne pożary w Centrum Odzysku i Recyklingu przy ulicy Elaboracja w gminie Wąchock wzbudziły obawy o zdrowie mieszkańców i stan środowiska. Ogień, który strawił ogromne ilości przeznaczonych do utylizacji tekstyliów płonął przez kilka dni zasnuwając niebo gęstym czarnym dymem. Dodatkowo na terenie firmy odkryto nadpalone beczki z podejrzaną substancją chemiczną, która częściowo się rozlała. W związku z tym działalnością Centrum zainteresował się Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, który wydał firmie pozwolenie na prowadzenie składowiska odpadów. Po kontroli urzędnicy stwierdzili, że były one nieprawidłowo przechowywane i cofnęli wydaną zgodę. Decyzja nie mogła się jednak uprawomocnić, ponieważ właściciel skutecznie odwołał się do ministra środowiska. Procedura została więc powtórzona.

 

Na chwilę obecną urząd marszałkowski nie ma wiedzy, czy przedsiębiorca znów będzie szukał pomocy w ministerstwie. Gdyby nie skorzystał z tego prawa, to w praktyce od 1 lutego przyszłego roku firma nie miałaby już racji bytu.

 

Wstrzymać działalność Centrum Recyklingu próbował też wojewódzki inspektor ochrony środowiska. Jednak przedsiębiorca i w tym przypadku złożył odwołanie: tym razem do inspektora głównego, który je uwzględnił. Wojewódzki inspektorat kontrolował też firmę 5 razy, ostatnio na przełomie lipca i sierpnia br.

 

Następnym krokiem była kary finansowe w wysokości 2 tys. zł oraz 200 tys. zł.

 

Inspektor Witold Bruzda zapowiada kolejną kontrolę.

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tv.starachowice.pl z siedzibą w Starachowicach ul. Graniczna 12/99a. Vimedia jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe