Poniedziałek, 17.12.2018, imieniny: Jolanty, Łukasza, Olimpii

Nowe ceny wody i ścieków najprawdopodobniej już od 12 grudnia, a nie od nowego roku

  • 1.12.2017, 16:25 (aktualizacja 01.12.2017 16:50)
Nowe ceny wody i ścieków najprawdopodobniej już od 12 grudnia, a nie od nowego roku
Rada Miejska w Starachowicach przyjęła nową taryfę wodno – ściekową na 2018 rok. Jednak w związku ze zmianą ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, stawki z 2018 roku mają zacząć obowiązywać już od 12 grudnia tego roku przez kolejne 180 dni. Potem ceny dla całego kraju ma ustalać odgórnie nowa państwowa jednostka.

Na listopadowej sesji Rada Miejska w Starachowicach uchwaliła, przedstawione przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, stawki za wodę i ścieki na 2018 rok. Zgodnie z nową taryfą cena metra sześć. wody pozostaje bez zmian, natomiast ścieki tanieją o 8 groszy. Stawka została obniżona z 6,45 zł do 6,37 zł netto (do tego należy doliczyć 8 procentowy podatek VAT). Zgodnie z uchwałą rady miejskiej taryfa miała obowiązywać od 1 stycznia do 31 grudnia 2018 roku. Polski Parlament znowelizował jednak ustawę o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Wchodzi ona w życie 12 grudnia i zmienia okres obowiązywania taryf na 180 dni od wspomnianej daty.

 

Oznacza to, że odbiorcy PWiK w Starachowicach będą płacić za wodę i ścieki według stawek z 2018 roku już od grudnia br. przez najbliższe pół roku. Jednak jak podkreśla prezes Przedsiębiorstwa Piotr Nowak, tak stan rzeczy obowiązuje na dziś. Może on ulec zmianie, gdy pojawią się rozporządzenie wskazujące, jak stosować ustawę w praktyce. Nowela ustawy wodno - ściekowej wprowadza też zupełną nowość w zakresie podmiotu ustalającego taryfy. Rolę tę przejmie od stycznia 2018 roku nowa jednostka pod nazwą Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie”.

 

Zdaniem prezesa Nowaka narzucanie lokalnym przedsiębiorstwom wodno - ściekowym centralne ustalonej taryfy, może je postawić w trudnej sytuacji ekonomicznej.

 

Atmosferę niepewności potęguję jeszcze nowa wersja ustawy Prawo Wodne, która m.in. zabrania dostarczycielom usług wodno-ściekowych podnoszenia cen do końca 2019 roku.

 

Prawo Wodne obciąża też przedsiębiorstwa nową daniną w postaci tzw. opłaty stałej.

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tv.starachowice.pl z siedzibą w Starachowicach ul. Graniczna 12/99a. Vimedia jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe