Poniedziałek, 17.12.2018, imieniny: Jolanty, Łukasza, Olimpii

Starachowice, już tradycyjnie, uczciły swoją patronkę

  • 5.12.2017, 16:31 (aktualizacja 05.12.2017 16:44)
Starachowice, już tradycyjnie, uczciły swoją patronkę
W Starachowicach odbyły się uroczystości ku czci opiekunki naszego miasta świętej Barbary. 4 grudnia, w liturgiczne wspomnienie świętej męczennicy, pod jej kapliczką przy ulicy rotmistrza Pileckiego zebrały się władze miasta, duchowni i mieszkańcy. Było poświęcenie odnowionej figury, modlitwa za Starachowice, przemówienie prezydenta, a potem procesja z pochodniami na mszę do kościoła pw. Wszystkich Świętych.

Nasze miasto pamiętało o świętej Barbarze, patronce górników i hutników, a od 9 lat także Starachowic. Uczestnicy uroczystości spotkali się wczoraj wieczorem przy poświęconej jej kapliczce, zlokalizowanej przy ulicy Rotmistrza Witolda Pileckiego. Obecni byli m.in. pracownicy urzędu miejskiego, zakon Rycerzy Kolumba, grupy modlitewne, harcerze, mieszkańcy oraz przedstawiciele duchowieństwa: ks. kanonik Marek Janas, proboszcz parafii pod wezwaniem Wszystkich Świętych i ksiądz Grzegorz Roszczyk, proboszcz parafii pod wezwaniem Matki Bożej Częstochowskiej, który poświęcił odnowioną figurę świętej Barbary i odmówił modlitwę za Starachowice.

 

Prezydent Marek Materek przypomniał historię figury świętej Barbary.

 

Dodał, że postać świętej została odrestaurowana przez Jarosława Kołodziejskiego, natomiast prace przy renowacji kapliczki jeszcze trwają.

 

Uczestnicy zgromadzenia uformowali procesję, która przy blasku pochodni i ze śpiewem pieśni ku czci patronki Starachowic, przeszła do kościoła pw. Wszystkich Świętych na okolicznościową mszę. W pochodzie już tradycyjnie znalazła się także święta Barbara, w rolę której wcieliła się uczennica Oliwia Pastuszka.

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tv.starachowice.pl z siedzibą w Starachowicach ul. Graniczna 12/99a. Vimedia jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe