Niedziela, 21.10.2018, imieniny: Celiny, Hilarego, Janusza

Władze powiatu i pacjenci o niedostatecznej opiece sercowo- naczyniowego

  • 10.01.2018, 14:52 (aktualizacja 10.01.2018 15:04)
Władze powiatu i pacjenci o niedostatecznej opiece sercowo- naczyniowego
Po likwidacji Polsko - Amerykańskich Klinik Serca, które uzupełniały usługi świadczone przez szpital w Starachowicach, pacjenci zostali pozbawieni chirurgii naczyniowej, a dostępność do kardiologii znacznie się ograniczyła. Władze powiatu szukając wyjścia z sytuacji przyjęły stanowisko w sprawie dostępności mieszkańców do leczenia sercowo – naczyniowego.

Polsko – Amerykańskie Kliniki Serca po reformie zdrowia nie weszły do sieci szpitali i zmuszone były w ubiegłym roku zamknąć swój oddział kardiologiczny i chirurgii naczyń krwionośnych. Ponieważ ten ostatni rodzaj opieki świadczyły na naszym terenie jako jedyne, pacjenci zostali pozbawieni opieki na miejscu i pozostały im dojazdy do Końskich, czy Kielc. Władze powiatu starachowickiego czynią starania, by uruchomić oddział naczyniowy w Powiatowym Zakładzie Opieki Zdrowotnej, ale póki co nadal nie ma on kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Na sytuację próbuje wpływać rada powiatu, a przejawem tego jest przyjęte przez nią na minionej sesji stanowisko, w którym zobowiązała zarząd do działań skutkujących zwiększeniem kontaktu kardiologicznego dla szpitala oraz pozyskaniem środków z NFZ na naczyniówkę. Głosowanie poprzedziła długa dyskusja radnych.

 

Cezary Berak wątpił w skuteczność działań podejmowanych w formie kolejnych stanowisk.

 

Mirosław Wojciechowski uważał, że należy zwołać specjalne posiedzenie z udziałem osób decyzyjnych.

 

Paweł Lewkowicz proponował kilka rozwiązań oraz miał radę na przyszłość.

 

Andrzej Matynia radził przygotować się do merytorycznej rozmowy z NFZ.Głos zabrał także Marian Gęborek członek Stowarzyszenia EkoSerce, zrzeszającego pacjentów Klinik Serca ze Starachowic i Skarżyska.

 

Przypomniał, że organizacja, która aktualnie liczy ponad 300 osób, wykazała się wielką aktywnością na polu walki o istnienie Klinik, które wraz ze szpitalem dawały pacjentom możliwość wyboru dogodnego miejsca leczenia.

 

Za przyjęciem stanowiska w sprawie dostępności opieki kardiologiczno - naczyniowej głosowali wszyscy obecni na posiedzeniu radni.

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Przepraszamy, ale możliwość komentowania jest niedostępna.

Pozostałe