Wtorek, 22.05.2018, imieniny: Emila, Neleny, Romy

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski dla księdza Czesława Wali

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski dla księdza Czesława Wali
Ksiądz Infułat Czesław Wala został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W imieniu prezydenta Andrzeja Dudy aktu dekoracji w Pałacu Prezydenckim dokonał sekretarz stanu Adam Kwiatkowski. Odznaczenie zostało przyznane duchownemu m.in.: za wybitne zasługi w pracy duszpasterskiej i społecznej oraz kształtowanie postaw patriotycznych.

Osoby zasłużone w służbie państwu i społeczeństwu otrzymały odznaczenia państwowe podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim. Wśród nich znalazł się duchowny z powiatu starachowickiego ksiądz Czesław Wala. Twórca Sanktuarium w Kalkowie-Godowie został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w pracy duszpasterskiej i społecznej, działalność na rzecz rozwoju polskiej kultury oraz kształtowanie postaw patriotycznych. Ksiądz Czesław Wala ma 82 lata. Jest absolwentem seminarium duchownego w Sandomierzu.

 

Posługę kapłańską rozpoczynał w parafii Sławno k. Opoczna oraz w Krynkach koło Starachowic. W Kałkowie zorganizował punkt katechetyczny. Od 1967 roku pracował jako duszpasterz głuchoniemych. Jest twórcą Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Kałkowie-Godowie oraz inicjatorem budowy tamtejszej Golgoty. W czerwcu 1989 został kanonikiem honorowym Kapituły Katedralnej w Radomiu. Jest m.in.: laureatem ogólnopolskiej nagrody Stowarzyszenia Civitas Christiana im. ks. Bolesława Domańskiego, Kawalerem Orderu Uśmiechu oraz laureatem pierwszej edycji nagrody Świętokrzyska Victoria, a także nagrody Kustosz Pamięci Narodowej. Duchowny jest wielkim przyjacielem niepełnosprawnych.

Telewizja Starachowice www.tv.starachowice.pl
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe