Wtorek, 22.05.2018, imieniny: Emila, Neleny, Romy

Rekordowo niskie bezrobocie, dużo ofert i lawinowy napływ pracowników z Ukrainy

Rekordowo niskie bezrobocie, dużo ofert i lawinowy napływ pracowników z Ukrainy
Bezrobocie w powiecie starachowickim wyniosło w ubiegłym roku około 9%. To pierwszy tak niski wynik od 1990 roku. Dodatkowo urząd pracy miał wyjątkowo dużo, bo ponad 3800, ofert od pracodawców. Bardzo charakterystyczne są dwa zjawiska: zapotrzebowanie na ekspedientki oraz duży wzrost liczby pracowników z Ukrainy.

Z roku na rok poprawia się, przynajmniej statystycznie, sytuacja na rynku pracy w powiecie starachowickim. Według danych Powiatowego Urzędu Pracy w Starachowicach, mniej osób zgłosiło chęć rejestracji, jako bezrobotni.

 

Ubiegłoroczna stopa bezrobocia w powiecie starachowickim po raz pierwszy spadła poniżej 10%. Na ten wynik musieliśmy jednak czekać niemal 30 lat.

 

Z jednocyfrowym wskaźnikiem bezrobocia wypadamy bardzo dobrze na tle sąsiednich powiatów województwa świętokrzyskiego.

 

Niskiemu bezrobociu towarzyszył duży odzew ze strony pracodawców. Złożyli oni w urzędzie ponad 3800 ofert zatrudnienia.

 

Mimo pozytywnych tendencji na lokalnym rynku zatrudnienia, problemy nadal są. Jednym z nich jest pokaźna liczba długotrwale bezrobotnych.

 

Bardzo dynamicznie rozwijającym się sektorem na naszym rynku są usługi. Aż 80% dotacji na założenie własnej firmy urząd pracy przyznaje właśnie na tego rodzaju działalność. Nie ma również problemów ze znalezieniem pracy w tej branży, a wręcz popyt przewyższa tu podaż.

 

Ale najbardziej charakterystycznym zjawiskiem naszych czasów jest coraz większy napływ pracowników zagranicznych, głównie z Ukrainy.

 

W naszym mieście Ukraińcy znajdują zatrudnienie głównie w zakładach mięsnych Animex. Wszystko wskazuje na to, że zainteresowanie obcokrajowcami będzie wzrastać.

Telewizja Starachowice www.tv.starachowice.pl
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

adcv
adcv 13.02.2018, 22:20
Ludzie się nie rejestrują bo wyjeżdzają stąd więc bezrobocie maleje. Za nich przyjeżdżają Ukraińcy. Ale czy to sukces? To jest dramat.
Starachowiczanin
Starachowiczanin 13.02.2018, 19:37
Zatrudniajcie bydlo a poyem wam nóż w plecy wsadzą debilizm myśleć!!! I dbac o polskiego pracownika bo wyplata ktora idzie do polskiej rodziny to jest dobrze wyplacona wypłata

Pozostałe