Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Parowozy i nie tylko

W miniony weekend odwiedziliśmy z kamerą Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku, gdzie odbywała się Gala Pary. Oryginale wydarzenie było połączeniem dorocznej Gali Parowozów z wyjątkową ekspozycją techniki użytkowej.
Kliknij aby odtworzyć

Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej już po raz ósmy zorganizowało Galę Parowozów – międzynarodowy zlot czynnych zabytkowych lokomotyw. Prezentowane były parowozy z Polski i Czech. Celem wydarzenia jest promocja idei ochrony zabytków techniki. Gala ma formułę wystawy plenerowej organizowanej na terenie zespołu dawnej parowozowni wachlarzowej w Jaworzynie Śląskiej, czyli dzisiejszej siedziby Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa. Wystawie towarzyszyły prezentacje lokomotyw – m.in. na obrotnicy kolejowej oraz przejazdy po malowniczych trasach. Wśród prezentowanych parowozów znalazł się model OL49-69 pochodzący z parowozowni w Wolsztynie. Jest to jeden z dwóch kursowych parowozów prowadzących rozkładowe pociągi na trasie Wolsztyn – Poznań Główny. Na uwagę zasługiwał również model TKT48-18 z Jaworzyny Śląskiej.

 

Na terenie parowozowni można było zobaczyć również kilkanaście sztuk cennych parowozów pochodzących z końca XIX wieku. Wśród nich parowóz amerykański TR201 pochodzący z darowizn ONZ dla Europy w ramach akcji UNNRA. Łącznie do służby na PKP po II wojnie światowej trafiło 600 egzemplarzy tej serii. Amerykański parowóz posłużył także jako pierwowzór polskim konstruktorom do zbudowania ciężkiego parowozu TY 51, który jeździł w służbie PKP do końca lat 80 tych.

 

Od dwóch lat wydarzeniu towarzyszy prezentacja użytkowych maszyn i pojazdów parowych. Można było się zapoznać się z zabytkową, ale nada sprawną techniką użytkową. Na szczególną uwagę w tym roku zasługiwały trzy eksponaty. Były to profesjonalnie odrestaurowany parowy walec drogowy wchodzący w skład zbiorów Muzeum w Jaworzynie, parowy samochód ciężarowy marki skoda z 1928 roku z silnikiem o mocy około 70 koni mechanicznych o ładowności do 7 ton oraz pochodzący z 1899 roku samochód osobowy produkcji amerykańskiej. Ten najstarszy samochód firmy Grout Brothers na świecie jest najstarszym jeżdżącym samochodem w Polsce. Pojazd może przewieźć 3 osoby i rozwija maksymalna prędkość 40 km/h.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
pochmurnie

Temperatura: 14°CMiasto: Starachowice

Ciśnienie: 1008 hPa
Wiatr: 21 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: JBTreść komentarza: Gówno mnie interesuje kto sobie robi banery czy oklejenie na samochodzie. Każdego prywatna sprawaData dodania komentarza: 27.03.2024, 13:14Źródło komentarza: Komitet PiS zmuszony do usunięcia reklamyAutor komentarza: ObserwatorTreść komentarza: Pan Materek coś za bardzo robi reklamę Budromostowi. Widocznie dokumentacja została przez Urzad Miasta lepiej przygotowana niż Mickiewicza. Zapraszam też do przesledzenua przetargu na ul. Zakładowa . Miasto ogłosiło że na realizację inwestycji mają 800000zl. Wystartowała tylko firma Budromost ale z ceną ponad 1300000 i niewiedziec czemu dostała zadanieData dodania komentarza: 25.03.2024, 20:03Źródło komentarza: Przebudowa ulicy Zakładowej w StarachowicachAutor komentarza: AndrzejTreść komentarza: Pani Wiktorio milo pania znowu widziec w naszej tv.Az chce sie ogladac ,jak pani prowadzi wiadomosci.Zycze powodzenia ,sukcesow w pracy i zyciu osobistymData dodania komentarza: 12.03.2024, 11:18Źródło komentarza: Fakty Starachowickie 2024-03-11Autor komentarza: TSTTreść komentarza: czy P. prezydent Materek ma dyplom MBA z Collegium Humanum ? ... i kto jeszcze ? ..samorzadowcy ... jego maćData dodania komentarza: 27.02.2024, 11:15Źródło komentarza: Tłuste koty w samorządzieAutor komentarza: ktośTreść komentarza: straSzydło spadaj ...Data dodania komentarza: 24.02.2024, 21:07Źródło komentarza: Beata Szydło w StarachowicachAutor komentarza: TATTreść komentarza: Szydło - żenada!Data dodania komentarza: 24.02.2024, 21:06Źródło komentarza: Beata Szydło w Starachowicach
Reklama
Reklama