Plenerowa wystawa IPN „TU rodziła się Solidarność Rolników” w Radkowicach

  • 19.04.2021, 11:46
  • Telewizja Starachowice www.tv.starachowice.pl
Plenerowa wystawa IPN „TU rodziła się Solidarność Rolników” w Radkowicach
W czterdziestolecie narodzin w Polsce niezależnego ruchu chłopskiego, Instytut Pamięci Narodowej przygotował edukacyjną wystawę plenerową „Tu rodziła się Solidarność Rolników”. Prezentuje ona – w ujęciu ogólnopolskim oraz regionalnym – odrodzenie ruchu chłopskiego wraz z przełomowym strajkiem rolników z Ustrzyk Dolnych i Rzeszowa, który pod koniec1980 r. otworzył drogę do późniejszej rejestracji związku.

Wystawa prezentowana będzie w Radkowicach w woj. świętokrzyskim gdzie prężnie w latach osiemdziesiątych rozwijał się ruch rolniczej „Solidarności”. Ekspozycję będzie można oglądać na placu przy kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej (Radkowice 5A) od 21 kwietnia do 4 maja 2021 r. Ze względu na sytuację epidemiologiczną, otwarcie ekspozycji odbędzie się w ograniczonym gronie oraz w ścisłym reżimie sanitarnym. Otwarcie zaplanowano na godz. 12.00 (21.04)

Działalność ruchu ludowego w województwie kieleckim była bardzo aktywna. Duże poparcie miało tu „mikołajczykowskie” PSL, które sprzeciwiało się komunistycznej wizji państwa. Przez kolejne lata na terenach wiejskich występowały różne przejawy oporu społecznego. Ukazywały się antyreżimowe napisy, ulotki, plakaty i odezwy. Niezależni ludowcy byli stale obserwowani przez Służbę Bezpieczeństwa, która nazywała ich „wrogami naszego ustroju”. Także wśród członków ZSL były osoby, które w latach 80. zdecydowały się poprzeć opozycję, niejednokrotnie to one tworzyły struktury rolniczych związków na terenie woj. kieleckiego.

Telewizja Starachowice www.tv.starachowice.pl

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tv.starachowice.pl z siedzibą w Starachowicach ul. Graniczna 12/99a. Vimedia jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe