Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 28 lipca 2025 21:34
Reklama

25- letnia przygoda z tańcem

Liryzm, dramatyzm i spontaniczna radość. Od 25 lat dziecięco- młodzieżowy Zespół Tańca i Inscenizacji „Plejada” opowiada widzom o świecie mową ciała, kostiumem i muzyką. W tym czasie zaprezentował się w setkach układów choreograficznych. Przez historię grupy, działającej w Parku Kultury w Starachowicach, poprowadził widzów urodzinowy koncert w dwóch odsłonach. Ta ostatnia, z udziałem także absolwentów, już w najbliższą sobotę o godz. 17.00.
Kliknij aby odtworzyć

Taneczna historia „Plejady” zaczęła się w połowie lat 90- tych od inicjatywy choreografów: Marii Wąsali, Wojciecha Wąsali oraz Alicji Andrzykowskiej, która do dziś prowadzi zespół wraz z jego absolwentką Julią Ostatek. Pod opieką mają grupę od ośmio- do nastolatków. 25 lat na scenie to setki choreografii: scenicznych historii zainspirowanych literaturą, filmem, popkulturą, ale także światem emocji. Wiele z nich jest bardzo widowiskowych ze względu na elementy wymagające sprawności fizycznej. Ćwierć wieku na scenie to spotkania z publicznością zarówno w kraju jak i za granicą (Anglia, Niemcy, Belgia i wielokrotnie Ukraina) oraz mnóstwo nagród, czy wyróżnień m.in. „Brązowa Jodła” w Ogólnopolskim Harcerskim Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej Kielce 1999, IV miejsce w Mistrzostwach Polski „Show Dance” Siedlce 2002, II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie o „Złotą Miotłę Baby Jagi” Kielce 2003, III miejsce na Artystycznych Pejzażach Tanecznych w Brześciach 2009, II miejsce na VIII Ogólnopolskich Spotkaniach Zespołów Tanecznych Częstochowa 2010, III miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu Tańca i Sztuki Cyrkowej w Kielcach 2021. Przez 25 lat przygodę z „Plejadą” przeżyło wielu młodych ludzi. Zespół, jak podkreśla Alicja Andrzykowska, jest otwarty na nowych tancerzy. Kandydatom nie stawia się wygórowanych wymagań, najważniejsze jest zamiłowanie. Srebrny jubileusz „Plejada” świętuje z rozmachem, bo dwuczęściowym koncertem w Parku Kultury. Pierwszy środowy występ był dedykowany głównie uczniom szkół, a gościnnie pojawili się na nim uczestnicy Wokalnego Studia Piosenki. Kolejny zaplanowano na sobotę 9 kwietnia o godzinie 17.00. Będzie to koncert dla wszystkich mieszkańców miasta z udziałem nie tylko obecnych tancerzy, ale także absolwentów „Plejady”.

Reklama

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 17°C Miasto: Starachowice

Ciśnienie: 1005 hPa
Wiatr: 22 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: małaTreść komentarza: Kiepski wokal, szkoda pieniędzy.Data dodania komentarza: 28.07.2025, 16:58Źródło komentarza: Popularna piosenkarka Daria Marx odwiedziła starachowicki amfiteatrAutor komentarza: CytrynaTreść komentarza: Ciekawe czy Rynek Piłsudskiego też dostaną nowe roślinyData dodania komentarza: 27.07.2025, 17:40Źródło komentarza: Miasto Starachowice otrzymało rekordowe dofinansowanie. To około 90 mln zł!Autor komentarza: MariankaTreść komentarza: Świeć Panie nad na duszą tego zmarłego.To straszne,że nikt nie udzelił mu pomocy.😢Data dodania komentarza: 23.07.2025, 11:04Źródło komentarza: Policja znalazła zwłoki mężczyzny przy Zalewie LubiankaAutor komentarza: S.G. Certified Street Gangsta Shootin' People on da block💯💯💯Treść komentarza: TANIA PROPAGANDA FILMOWA ŻEBY UKRYĆ PRAWDE!Data dodania komentarza: 12.07.2025, 02:10Źródło komentarza: Kultura Dostępna – w Kinie Helios Starachowice!Autor komentarza: JaworekTreść komentarza: Do września już nie daleko ale pewnie tak nie będzieData dodania komentarza: 2.07.2025, 23:09Źródło komentarza: Droga nr 744 na odcinku Tychów Stary – Starachowice ciągle w remoncie. Kiedy koniec inwestycji?Autor komentarza: BushcrafterTreść komentarza: Nadleśnictwo Starachowice na szczęście nie obejmuje Sieradowickiego Parku Krajobrazowego. Park jest niemal cały objęty programem "Zanocuj w Lesie" i o ile dobrze pamiętam, na Polanie Langiewicza jest palenisko, gdzie legalnie można rozpalić ogień. Ale prawda jest taka, że nadleśnictwa powinny przygotować więcej miejsc pod ogniska. To wiele nie kosztuje. Trochę kamieni, tablica z instrukcjami, podłoże oczyszczone ze ściółki. Bo w przeciwnym razie ludzie będą palić na dziko. Pół biedy, jeśli będą to robić fani bushcraftu czy survivalu, którzy wiedzą jakie środki ostrożności zachować. Ale jeśli za ogień weźmie się amator, to to właśnie może bardzo źle się skończyć. A pociągnięcie do odpowiedzialności karnej takiego człowieka jest bardzo trudne, bo ciężko cokolwiek udowodnić.Data dodania komentarza: 23.06.2025, 23:18Źródło komentarza: Nadleśnictwo zaprasza na wypoczynek w lesie. Warto pamiętać o bezpieczeństwie!
Reklama
Reklama