Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Wernisaż wystawy „Leon Wyczółkowski – malarstwo, rysunek, grafika”

W niedzielne popołudnie odbył się długo wyczekiwany wernisaż wystawy „Leon Wyczółkowski – malarstwo, rysunek, grafika” w częstocickim Pałacu Wielopolskich. Wystawa jest efektem znakomitej współpracy dwóch instytucji – Pałacu Wielopolskich w Częstocicach, oddziału Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy – to z jego kolekcji pochodzą prezentowane dzieła. Ekspozycja powstała według koncepcji kuratorek z ramienia bydgoskiego Muzeum – Moniki Kosteczko-Grajek, kustosz i kierownika Działu Sztuki oraz Kornelii Pawlak, kierownika Galerii Leona Wyczółkowskiego przy wsparciu pracowników Pałacu, w tym przede wszystkim Barbary Dzioby, Głównego Inwentaryzatora i kierownika Działu Sztuki i Rzemiosła Artystycznego MHA oraz Wojtka Mazana, adiunkta w tymże dziale.
Wernisaż wystawy „Leon Wyczółkowski – malarstwo, rysunek, grafika”

Uroczyste otwarcie wystawy było pierwszą okazją, by odwiedzić Pałac po kilkuletnim remoncie. Jego kulisy przybliżył zebranym dr Andrzej Przychodni, Dyrektor MHA oraz Marzena Dębniak, Starosta Ostrowiecki, jeden z dwóch organizatorów ostrowieckiego Muzeum. Drugiego organizatora, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego reprezentował poseł Andrzej Kryj, który podczas wydarzenia odczytał uroczysty list prof. dra hab. Piotra Glińskiego, Wiceprezesa Rady Ministrów i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W jego fragmencie czytamy:

Reklama

„Z pewnością wybór artysty, którego twórczość jako pierwsza zostanie zaprezentowana w odrestaurowanych wnętrzach Pałacu Wielopolskich w Częstocicach, nie był łatwy. Tym bardziej doceniam fakt i nie kryję pozytywnego zaskoczenia, że to właśnie dzieła Wyczółkowskiego, przyozdobiły nowe przestrzenie tego XIX-wiecznego obiektu.

[…]

Szanowny Panie Dyrektorze,

proszę więc przyjąć wyrazy uznania dla wszystkich zaangażowanych, zarówno w przygotowanie dzisiejszego wernisażu, jak i ukończenie tak poważnego projektu. W szczególności proszę złożyć moje podziękowania na ręce Dyrekcji Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy za otwartość na współpracę. Ufam, że jest to dopiero początek wspólnych projektów obu Muzeów”.

My również podzielamy tę nadzieję i serdecznie dziękujemy wszystkim gościom za tak liczne przybycie – frekwencja przewyższyła nasze najbardziej optymistyczne oczekiwania. Mamy nadzieję, że wystawa, jak i wygląd Pałacu przypadł Wam do gustu i zechcecie odwiedzać nas regularnie. Postaramy się, by były ku temu powody. Tymczasem zapraszamy do zwiedzania wystawy dzieł Leona Wyczółkowskiego – wybór prac jest naprawdę bogaty, a przekrojowość eksponowanych dzieł pozwala poznać i zachwycić się dorobkiem artystycznym Mistrza.

Leon Wyczółkowski urodził się 24 kwietnia 1852 roku w Hucie Miastkowskiej w powiecie garwolińskim. Edukację artystyczną rozpoczął w 1869 roku w Szkole Rysunku i Malarstwa w Warszawie. Artysta, który miał szczególny wpływ na jego twórczość był Wojciech Gerson, u którego nauki pobierał od 1872 roku, malując sceny historyczne i religijne, zachowane w konwencji akademickiej. Od października 1875 roku do końca kolejnego roku młody Wyczółkowski szkolił się w Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Monachium pod okiem Aleksandra Wagnera, tworząc sceny salonowe i portrety. Następnym przełomowym dla artysty rokiem był 1877, kiedy wrócił do Krakowa i doskonalił warsztat pod kierunkiem Jana Matejki, w Szkole Sztuk Pięknych. W 1879 roku opuścił szkołę krakowską, kończąc tym samym edukację artystyczną. W kolejnych latach przebywał we Lwowie, wykonując liczne portrety na zamówienie.

Od 1883 roku, przez dekadę, regularnie przebywał w Ukrainie. Malował tam portrety, sceny rodzajowe z życia ziemiaństwa oraz kontrastujące z nimi, przesycone słońcem i kolorem obrazy życia tamtejszych chłopów. Zainspirowany dziełami impresjonistów, Wyczółkowski wielokrotnie interpretował te same motywy: pejzaże ukraińskich wsi i codzienną pracę na roli.

W roku 1895, po namowach Juliana Fałata, wrócił do Krakowa, obejmując stanowisko profesora malarstwa tamtejszej ASP, by w latach 1909-1910 pełnić funkcję rektora uczelni. Tworzył wówczas dzieła inspirowane historią ojczyzny, widokami Krakowa wraz z jego architekturą, aż po przedstawienia Tatr, szczególnie korzystając z techniki pastelu. Znakomicie operował kolorami poprzez liczne przedstawienia kwiatów, zarówno w martwej naturze, jak i bukietach czy motywach pejzażowych. Jego mistrzowski warsztat podziwiać możemy także w licznych portretach, oddających studium emocji modela. W roku 1900, Wyczółkowski zainteresował się tworzeniem grafiki, która dzięki malarskiemu doświadczeniu, wyróżniała się płynnością i barwnością.

W 1921 roku, dzięki przekazaniu do Muzeum Wielkopolskiego w Poznaniu części swoich prac oraz kolekcjonowanej przez niego sztuki orientalnej, otrzymał gratyfikację finansową, która pozwoliła mu kupić wymarzony dworek w Gościeradzu. Od tego czasu życie Wyczółkowskiego związane było z okolicznymi terenami, a zwłaszcza położoną niedaleko Bydgoszczą. Pod koniec życia rozwinął fascynację naturą i przyrodą tworząc liczne, delikatne pejzaże, a także wspaniałe widoki drzew. Artysta zmarł 27 grudnia 1936 roku w Warszawie. Zgodnie ze swoją wolą, został pochowany na cmentarzu parafialnym we Wtelnie, a jego prace przekazane zostały bydgoskiemu Muzeum Miejskiemu. Obecnie dzieła mistrza można podziwiać w poświęconej mu Galerii, stanowiącej część Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 18°C Miasto: Starachowice

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 4 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: MariankaTreść komentarza: Świeć Panie nad na duszą tego zmarłego.To straszne,że nikt nie udzelił mu pomocy.😢Data dodania komentarza: 23.07.2025, 11:04Źródło komentarza: Policja znalazła zwłoki mężczyzny przy Zalewie LubiankaAutor komentarza: S.G. Certified Street Gangsta Shootin' People on da block💯💯💯Treść komentarza: TANIA PROPAGANDA FILMOWA ŻEBY UKRYĆ PRAWDE!Data dodania komentarza: 12.07.2025, 02:10Źródło komentarza: Kultura Dostępna – w Kinie Helios Starachowice!Autor komentarza: JaworekTreść komentarza: Do września już nie daleko ale pewnie tak nie będzieData dodania komentarza: 2.07.2025, 23:09Źródło komentarza: Droga nr 744 na odcinku Tychów Stary – Starachowice ciągle w remoncie. Kiedy koniec inwestycji?Autor komentarza: BushcrafterTreść komentarza: Nadleśnictwo Starachowice na szczęście nie obejmuje Sieradowickiego Parku Krajobrazowego. Park jest niemal cały objęty programem "Zanocuj w Lesie" i o ile dobrze pamiętam, na Polanie Langiewicza jest palenisko, gdzie legalnie można rozpalić ogień. Ale prawda jest taka, że nadleśnictwa powinny przygotować więcej miejsc pod ogniska. To wiele nie kosztuje. Trochę kamieni, tablica z instrukcjami, podłoże oczyszczone ze ściółki. Bo w przeciwnym razie ludzie będą palić na dziko. Pół biedy, jeśli będą to robić fani bushcraftu czy survivalu, którzy wiedzą jakie środki ostrożności zachować. Ale jeśli za ogień weźmie się amator, to to właśnie może bardzo źle się skończyć. A pociągnięcie do odpowiedzialności karnej takiego człowieka jest bardzo trudne, bo ciężko cokolwiek udowodnić.Data dodania komentarza: 23.06.2025, 23:18Źródło komentarza: Nadleśnictwo zaprasza na wypoczynek w lesie. Warto pamiętać o bezpieczeństwie!Autor komentarza: PacjentTreść komentarza: Załoga radio i tomografii niech uważa jak sobie żartuje i kpi pod nosem z pacjentów. To słychać...Data dodania komentarza: 23.06.2025, 13:46Źródło komentarza: PZOZ w Starachowicach uzyskał normy ISOCERT. Audytorzy zauważyli dobrą jakość świadczonych usługAutor komentarza: Wi3ckowski janTreść komentarza: Pragnę znać wiadomości z mojego miasta mieszkam tu od1949 rokuData dodania komentarza: 20.06.2025, 18:44Źródło komentarza: Fakty Starachowickie 2025-06-20
Reklama
Reklama