Narzędzia w gabinecie ginekologicznym
Niektóre narzędzia w gabinecie ginekologicznym mogą wzbudzać niepokój u części pacjentek. Nie ma jednak powodu, aby się martwić – aby to udowodnić, przedstawiamy instrumenty medyczne, których nie może zabraknąć w gabinecie ginekologicznym.
Ginekologom niezbędne są narzędzia do zakładania oraz wyciągania wewnątrzmacicznych wkładek – to między innymi kleszczyki. Ponadto, w gabinecie powinny się znaleźć przyrządy do wykonania badań cytologicznych – szczoteczki cytologiczne do pobierania materiału, jak i szkiełka do cytologii, które służą do przekazywania pobranych wymazów w higieniczny sposób. Cytologia to niezwykle istotne badanie, które pozwala na wykrycie wczesnej postaci raka szybki macicy, który znajduje się w przedklinicznym, bezobjawowym stadium. W gabinecie ginekologicznym niezbędny jest także anoskop – to narzędzie, które umożliwia wykrycie patologii odbytnicy oraz odbytu, czyli między innymi hemoroidów czy nowotworów.
Niezwykle ważny jest ultrasonograf – aparat diagnostyczny pozwalający na oględziny wewnętrznych narządów. Umożliwia on przyszłym mamom przeżycie niezwykłej chwili, jaką jest zobaczenie po raz pierwszy zdjęcia swego malucha. Technologia ta opiera się na akustycznych falach o wysokiej częstotliwości, które przenikają komórki ludzkiego organizmu.
Instrumentem medycznym koniecznym do przeprowadzenia kompletnego badania ginekologicznego jest wziernik ginekologiczny. Wysokiej jakości wziernik dopochwowy stanowi niezbędny element wyposażenia każdego gabinetu ginekologicznego – profesjonalne produkty znajdziesz tutaj!
Wziernik ginekologiczny – czy warto się obawiać badania?
Widok wziernika ginekologicznego sprawia, że część pacjentek zaczyna się stresować – nie ma jednak ku temu powodu! Badaniu może towarzyszyć odrobinę nieprzyjemne uczucie, aczkolwiek pacjentka nie powinna odczuwać przy nim bólu. Cały proces polega na użyciu wziernika do odchylenia od siebie przedniej i tylnej ściany pochwy, aby medyk mógł dokładnie zbadać wnętrze pochwy oraz szyjkę macicy.
Jeśli jednak podczas badania odczuwamy jakikolwiek ból, powinniśmy poinformować o tym ginekologa. Wtedy lekarz będzie wykonywał badanie wolniej, być może zmieni rozmiar wziernika ginekologicznego bądź użyje większej ilości lubrykantu. Możliwe jest również, że ginekolog przerwie badanie. Ważne jest, aby zawsze informować lekarza o tym, czy badanie nie wywołuje u nas bólu – jego występowanie może stanowić istotną wskazówkę w diagnostyce.
Jak przebiega wizyta w gabinecie ginekologicznym?
Wizyta w gabinecie ginekologicznym jest podzielona na kilka części. Pierwszym etapem jest krótki wywiad – ginekolog zadaje pytania dotyczące naszego stanu zdrowia, historii przebytych chorób, jak i alergii czy przyjmowanych leków. Jeszcze przed wizytą warto zapisać sobie wszystkie istotne informacje, aby o niczym nie zapomnieć.
Po wywiadzie przychodzi czas na pomiar wagi oraz wzrostu, jak i ciśnienia tętniczego. Wtedy też następuje badanie jamy brzusznej oraz piersi – jeśli odczuwamy ich bolesność, powinniśmy poinformować o tym ginekologa.
Potem ma miejsce badanie narządów rodnych – lekarz prosi pacjentkę, aby rozebrała się od pasa w dół i usiadła na fotelu, by możliwe było pobranie materiału do badania cytologicznego. Wtedy też następuje badanie przy użyciu wziernika ginekologicznego. Ginekolog rozchyla wargi sromowe pacjentki i wkłada narzędzie do ujścia pochwy. Gdy instrument medyczny znajduje się wystarczająco głęboko, otwiera on jego łyżki, co pozwala mu na wgląd na ściany pochwy i szyjkę macicy.
Po tym badaniu przychodzi czas na badanie dwuręczne, podczas którego lekarz wsuwa palce jednej dłoni do pochwy – umożliwia to ocenę ściany pochwy w kwestii bolesności, guzków, a także określenie tkliwości szybki. A po zakończeniu tego etapu pacjentka schodzi z fotela i ubiera się.