Motywem przewodnim rajdu było hasło „Dziedzictwo. Kontynuacja.”, nawiązujące do bogatej historii regionu oraz postaci Stanisława Staszica, patrona Hufca Starachowice. Uczestnicy mieli za zadanie podążyć jego śladami, zgłębiając dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze Gór Świętokrzyskich.
Rajd oferował sześć tras, które startując z różnych części województwa, poprowadziły uczestników do Starachowic na sobotni zlot. Trzeciego dnia rajdu uczestnicy spotkali się w Parku Miejskim im. Stefana Żeromskiego, aby zakończyć wędrówkę, spędzić wspólnie czas i skorzystać z atrakcji programowych przygotowanych przez Komendę Rajdu.









Harcerze mogli skorzystać z różnorodnych zajęć, takich jak warsztaty tematyczne, specjalne stoiska, zabawy w strefie zucha, chwile wytchnienia w strefie relaksu czy rozrywka podczas koncertów oraz festiwalu tras. W programie zlotu znalazły się między innymi:
– stoisko 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej
– stoisko Wojskowego Centrum Rekrutacji Kielce
– stoisko Grupy Ochrony Zabytków FORT wraz z warsztatami o tematyce „Poszukiwanie skarbów i zabytków”
– zajęcia ze sztuk walki i samoobrony organizowane przez Krav Maga Starachowice
– weryfikacja punktów GOT i OTP przez Oddział Międzyszkolny PTTK w Starachowicach
– warsztaty muzyczne dla Zuchów
– zwiedzanie Muzeum Przyrody i Techniki „Ekomuzeum” im. Jana Pazdura
– quest rajdowy






W trakcie zlotu odbyły się dwa koncerty. Pierwszym z nich był koncert pod hasłem „Patrz dalej niż widzisz. Wasowski dla małych i dużych” – wystąpili Ola i Wojtek Lipińscy z zespołem. Drugą gwiazdą wieczoru był zespół Miłość jest przereklamowana. W międzyczasie odbył się także festiwal wszystkich tras, podczas którego trasy mogły zaprezentować swoje piosenki i wspólnie bawić się na scenie.
Wszystkim zaangażowanym w organizacje zlotowych aktywności serdecznie dziękujemy! Dzięki Wam harcerze z całej Polski mogli nabyć nowe umiejętności, a jednocześnie odpocząć po kilkudniowej wędrówce.
Nad bezpieczeństwem uczestników czuwali Harcerska Grupa Ratownicza Busko-Zdrój oraz Harcerska Służba Porządku Publicznego Starachowice.





Podsumowanie rajdu odbyło się w niedziele podczas uroczystego apelu na Rynku miejskim w Starachowicach. W jego trakcie wręczono:
Harcerskie Odznaczenie Honorowe „Za Zasługi dla Chorągwi Kieleckiej ZHP” następującym druhom: phm. Konrad Ćwik, phm. Adrian Gorzkowski oraz phm. Paweł Lesiak z Hufca ZHP Starachowice.
Odznakę „Za zasługi dla Hufca ZHP Starachowice” otrzymała Harcerska Grupa Ratownicza Busko-Zdrój.
Na każdej z tras trwało współzawodnictwo między patrolami, które wyłoniło zwycięzców:
I TRASA
Nagrodę za pierwsze miejsce na trasie I wywalczył patrol 116 „Ragnarok” – 9 Wielopoziomowa Drużyna Harcerska „Asgard” – Hufiec ZHP Puławy.
II TRASA
Nagroda za pierwsze miejsce na trasie II trafiła do patrolu 203 „Trup – Turystyczny Regiment Upadłych Piechurów” – 1 Specjalnościowa Drużyna Harcerska „GROM” im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej – Hufiec ZHP Węgrów.
III TRASA
Nagrodę za pierwsze miejsce na trasie III zdobył patrol 301 „Dzielne Łapy” – 106 Gromada Zuchowa z Mirca „Dzielne Wilczki” – Hufiec ZHP Starachowice.
IV TRASA
Nagroda za pierwsze miejsce na trasie II powędrowała do patrolu 402 – 17 Wielopoziomowa Drużyna Harcerska „Sandomiria” – Hufiec ZHP Sandomierz.
Nagrodę ,,Kubusiową” zdobył patrol 404 – 11 Drużyna Harcerska „Czarne Wilki” im. mjr Henryka Sucharskiego – Hufiec ZHP Starachowice.
V TRASA
Nagrodę za pierwsze miejsce na trasie V wywalczył patrol 509 „Idunn” – 9 Wielopoziomowa Drużyna Harcerska „Asgard” – Hufiec ZHP Puławy.
VII TRASA
Nagroda za pierwsze miejsce trafiła do patrolu 717 – 21 Drużyna Harcerska „Globtroterzy” – Hufiec ZHP Starachowice.
Nagrodę ,,Jędrusiową” zdobył patrol 712 – „Staruchy ze Spirydionu” – Hufiec ZHP Ostrołęka.
Wyróżniono również patrole za realizację zadania przedrajdowego, którym było zrobienie zdjęcia z grafiką „I love świętuch” w miejscu związanym z tradycjami górniczymi, hutniczymi i metalurgicznymi. Wszystko w nawiązaniu do działań prowadzonych przez patrona Hufca ZHP Starachowice Stanisława Staszica. Najbardziej kreatywnie do tematu podeszły patrole: 116 „Ragnarok”, 506 „King Bruce Lee Karate Mistrz“, 706 „Stokrotki”.
Nie mogło zabraknąć wyróżnienia dla najmłodszego i najstarszego uczestnika rajdu, którymi okazali się odpowiednio: Antonina Suwczyńska oraz Antoni Suchojad.
Patrole w trakcie zlotu mogły wziąć udział w Queście o Starachowicach. Wyłonieni zostali trzej zwycięzcy: Patrol 212 „Pożoga”, Patrol 704 „Azbest”, Patrol 514 „Polaris”.















Ogromne podziękowania dla osób oraz instytucji, które objęły tegoroczną edycję rajdu patronatem honorowym:
- Przewodniczącego ZHP oraz Naczelniczkę ZHP
- Wojewodę Świętokrzyskiego
- Marszałka Województwa Świętokrzyskiego
- Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach
- Starostę Powiatu Starachowickiego
- Prezydenta Miasta Starachowice
Medialnie wsparli nas:
- Harcerskie Kroniki Filmowe
- DK-Art.
- Maestroucho.pl
- SITIS
Dziękujemy również wszystkim, którzy obdarzyli wsparciem nasz rajd i wspomogli jego organizację:
- Park Kultury
- ZEC Starachowice
- Muzeum Przyrody i Techniki im. Jana Pazdura w Starachowicach
- Dom Kultury Białogon
- 10 Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej
- Wojskowe Centrum Rekrutacji Kielce
- Grupa Ochrony Zabytków FORT
- Krav Maga – Starachowice
- Oddział Międzyszkolny PTTK w Starachowicach
- Bar mleczny MiŚ Starachowice
Rajd był współfinansowany ze środków Narodowego Instytutu Wolności w ramach programu ROHiS, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego oraz Starostwa Powiatowego i Gminy Starachowice.
67 Harcerski Rajd Świętokrzyski przeszedł do historii jako wydarzenie pełne przygód, refleksji i braterstwa. Dziękujemy wszystkim uczestnikom, organizatorom i partnerom za zaangażowanie i wspólne tworzenie niezapomnianych chwil. Do zobaczenia na trasach 68. Harcerskiego Rajdu Świętokrzyskiego!
Czuwaj!
Pwd. Julia Gross
Z-ca Komendanta Rajdu ds. Promocji
Napisz komentarz
Komentarze