Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 28 lipca 2025 02:47
Reklama

Nagrody za miód i śpiew

Solista Stanisław Pacek oraz zespół Śpiewaczy „Ziemia Mirzecka” znaleźli się w gronie laureatów tegorocznej edycji „Buskich Spotkań z Folklorem”. Pierwsze miejsce w podkategorii miody w konkursie „Nasze kulinarne dziedzictwo” zdobył miód wiosenny wielokwiatowy z pasieki „Dobra Pszczoła” z Małyszyna Dolnego.
Nagrody za miód i śpiew

Udana niedziela dla reprezentantów gminy Mirzec w kieleckim Parku Miejskim. Podczas gali konkursu 43. „Buskich Spotkań z Folklorem” Stanisław Pacek, solista z Tychowa Starego zajął drugie miejsce w kategorii solistów śpiewających, a zespół „Ziemia Mirzecka” trzecie miejsce w kategorii zespołów śpiewaczych. Imprezie towarzyszył konkurs kulinarny „Nasze Kulinarne dziedzictwo – smaki regionów”, w którym kilka lokalnych produktów prezentowali mieszkańcy gminy Mirzec. Miód wiosenny wielokwiatowy z pasieki „Dobra Pszczoła” zajął pierwsze miejsce w swojej kategorii.

Reklama

Nagrody dla artystów

Stanisław Pacek oraz zespół „Ziemia Mirzecka” o miejsca na podium w swoich kategoriach rywalizowali z ponad 200 innymi wykonawcami utworów ludowych. Reprezentanci gminy Mirzec pomyślnie przeszli kwalifikacje w Opatowie a następnie świetnie zaprezentowali się podczas koncertu finałowego w Busku-Zdroju, który odbył się 18 i 19 maja. Nagrodą było zakwalifikowanie się do koncertu laureatów. Stanisław Pacek oraz zespół „Ziemia Mirzecka” otrzymali nagrody finansowe oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez wójta gminy Mirzec Mirosława Seweryna. Po odebraniu nagród Stanisław Pacek i panie z „Ziemi Mirzeckiej” wzięli udział w koncercie laureatów.

Stanisław Pacek to doświadczony solista, który może pochwalić się wieloma sukcesami. W zeszłym roku w 42. „Buskich spotkaniach z folklorem” otrzymał wyróżnienie w kategorii soliści i śpiewacy. W 2015 roku przywiózł pierwsze miejsce z 49. Festiwalu Folkloru Polskiego "Sabatowe Bajania" w Bukowinie Tatrzańskiej.

Zespół Śpiewaczy „Ziemia Mirzecka” tworzą profesjonalne solistki zespołów folklorystycznych z gminy. Na koncie mają II miejsce podczas „Buskich Spotkań z Folklorem” w Busku Zdroju w 2018 roku oraz III miejsce na Festiwalu Folkloru Polskiego „Sabałowe Bajanie” w Bukowinie Tatrzańskiej w 2018 roku. W „Ziemi Mirzeckiej” śpiewają: Dominika Potrzeszcz, Anna Piętak, Agnieszka Wiśnios, Irena Zakrzewska, Dorota Bębas, Iwona Stępień, Wiesława Rokita, Anna Janikowska, Barbara Więcoszek i Grażyna Rokita.

Panie z „Ziemi Mirzeckiej” oraz Stanisław Pacek do występów podczas 43. Buskich Spotkań z Folklorem” przygotowywali się pod kierunkiem instruktora muzycznego Piotra Gąsowskiego.

Pierwsze miejsce dla miodu

Dużym sukcesem może pochwalić się pasieka państwa Rafała i Małgorzaty Zacharskich z Małyszyna Dolnego „Dobra Pszczoła”. Ich miód wiosenny wielokwiatowy przy ogromnej konkurencji zajął pierwsze miejsce w konkursie kulinarnym „Nasze kulinarne dziedzictwo – smaki regionów” w kategorii produktów pochodzenia zwierzęcego, podkategoria miody.

- Pasiekę wędrowną prowadzimy od ośmiu lat. Produkujemy miody odmianowe, między innymi lipowy, spadziowy, wrzosowy, klonowy, wielokwiatowy. Umiejętnie wykorzystujemy to, co daje natura.  „Nasze kilulanr dziedzictwo – smaki regionów” to pierwszy konkurs, w którym wzięliśmy udział. Zdecydowaliśmy się zachęcenia po wielu bardzo pozytywnych opiniach naszych klientów. Wiedzieliśmy, że oferujemy produkt bardzo wysokiej jakości, a otrzymana nagroda jest tego potwierdzeniem. Bardzo się cieszymy z tego wyróżnienia, jest ono naprawdę cenne dla naszego gospodarstwa – powiedział Rafał Zacharski.

Warto dodać, że Pasieka „Dobra Pszczoła” jako pierwsze gospodarstwo w powiecie starachowickim zarejestrowało rolniczy handel detaliczny. Miody można kupić na miejscu, możliwy jest też dowóz produktów na odległość do 20 kilometrów od miejsca produkcji.

Gminę Mirzec na konkursie „Nasze kulinarne dziedzictwo – smaki regionów” reprezentowali także Sławomir Surdy, właściciel Gospodarstwa Pasiecznego Mirsa z Mirca, oraz panie z Osińskiego Stowarzyszenia Pasjonatów Rękodzieła „Kuźnia Arcydzieł”. Panie z Osin zaprezentowały wyjątkowe pieczone pierogi z farszem z kapustą, kaszą gryczaną i skwarkami oraz nalewkę brzozówkę znad Iłżanki. Ich stoiska także cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem gości. Odwiedził je między innymi wójt gminy Mirzec Mirosław Seweryn.

Konkurs „Nasze kulinarne dziedzictwo – smaki regionów” ma na celu promocją zdrowych regionalnych produktów. W tym roku o tytułu rywalizowało 56 produktów regionalnych przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich, Członków Sieci Dziedzictwo Kulinarne Świętokrzyskie oraz osoby prywatne.

Reprezentantom gminy Mirzec serdecznie gratulujemy!



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 18°C Miasto: Starachowice

Ciśnienie: 1003 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: CytrynaTreść komentarza: Ciekawe czy Rynek Piłsudskiego też dostaną nowe roślinyData dodania komentarza: 27.07.2025, 17:40Źródło komentarza: Miasto Starachowice otrzymało rekordowe dofinansowanie. To około 90 mln zł!Autor komentarza: MariankaTreść komentarza: Świeć Panie nad na duszą tego zmarłego.To straszne,że nikt nie udzelił mu pomocy.😢Data dodania komentarza: 23.07.2025, 11:04Źródło komentarza: Policja znalazła zwłoki mężczyzny przy Zalewie LubiankaAutor komentarza: S.G. Certified Street Gangsta Shootin' People on da block💯💯💯Treść komentarza: TANIA PROPAGANDA FILMOWA ŻEBY UKRYĆ PRAWDE!Data dodania komentarza: 12.07.2025, 02:10Źródło komentarza: Kultura Dostępna – w Kinie Helios Starachowice!Autor komentarza: JaworekTreść komentarza: Do września już nie daleko ale pewnie tak nie będzieData dodania komentarza: 2.07.2025, 23:09Źródło komentarza: Droga nr 744 na odcinku Tychów Stary – Starachowice ciągle w remoncie. Kiedy koniec inwestycji?Autor komentarza: BushcrafterTreść komentarza: Nadleśnictwo Starachowice na szczęście nie obejmuje Sieradowickiego Parku Krajobrazowego. Park jest niemal cały objęty programem "Zanocuj w Lesie" i o ile dobrze pamiętam, na Polanie Langiewicza jest palenisko, gdzie legalnie można rozpalić ogień. Ale prawda jest taka, że nadleśnictwa powinny przygotować więcej miejsc pod ogniska. To wiele nie kosztuje. Trochę kamieni, tablica z instrukcjami, podłoże oczyszczone ze ściółki. Bo w przeciwnym razie ludzie będą palić na dziko. Pół biedy, jeśli będą to robić fani bushcraftu czy survivalu, którzy wiedzą jakie środki ostrożności zachować. Ale jeśli za ogień weźmie się amator, to to właśnie może bardzo źle się skończyć. A pociągnięcie do odpowiedzialności karnej takiego człowieka jest bardzo trudne, bo ciężko cokolwiek udowodnić.Data dodania komentarza: 23.06.2025, 23:18Źródło komentarza: Nadleśnictwo zaprasza na wypoczynek w lesie. Warto pamiętać o bezpieczeństwie!Autor komentarza: PacjentTreść komentarza: Załoga radio i tomografii niech uważa jak sobie żartuje i kpi pod nosem z pacjentów. To słychać...Data dodania komentarza: 23.06.2025, 13:46Źródło komentarza: PZOZ w Starachowicach uzyskał normy ISOCERT. Audytorzy zauważyli dobrą jakość świadczonych usług
Reklama
Reklama