II Kongres Centrów Usług Społecznych w Starachowicach

  • 22.06.2022, 10:38
  • Telewizja Starachowice www.tv.starachowice.pl
2022-06-22cus.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Zakończył się zorganizowany w Starachowicach II Kongres Centrów Usług Społecznych. Jest to, jak mówią organizatorzy, platforma służąca wymianie doświadczeń, ale także możliwość zdobycia nowej wiedzy z zakresu polityki społecznej. W odbywających się w naszym mieście wykładach, warsztatach i debatach uczestniczyli praktycy oraz eksperci w dziedzinie usług społecznych z całego kraju.

Gmina Starachowice jako jedna z pierwszych podjęła decyzje o przekształceniu Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Centrum Usług Społecznych. Inicjatywa wzbudziła duże zainteresowanie, czego następstwem była organizacja kongresu. Zadania tego podjęła się Gmina Starachowice i pierwsze takie spotkanie miało miejsce w październiku ubiegłego roku.

Obecnie na terenie kraju funkcjonuje 49 Centrów Usług Społecznych, a kolejne MOPS-y przygotowują się do przekształceń. Przedstawiciele tych ośrodków, po raz drugi, spotkali się w Starachowicach.

Podczas pierwszego dnia konferencji o rozwoju i integracji usług społecznych w oparciu o doświadczenia CUS - ów mówił Doradca Prezydenta RP, Przewodniczący Rady ds. Społecznych w Narodowej Radzie Rozwoju dr hab. Marek Rymsza.

Centra Usług Społecznych to innowacja w obszarze polityki społecznej dająca nową jakość. Placówki te otwarte są na potrzeby mieszkańców, bez względu na osiągane kryterium dochodowe. Podstawą w funkcjonowaniu tego typu jednostek, jak mówiła kolejna z uczestniczek forum, jest odpowiednie poznanie potrzeb lokalnych społeczności.

Uczestnicy kongresu zajęli się także tematem poświęconym wsparciu uchodźców w kontekście obecnej sytuacji na Ukrainie. Jednym z prelegentów był Zastępca Prezydenta Miasta ds. Społecznych Marcin Gołębiowski.

Drugiego dnia kongresu jego uczestnicy pracowali podczas warsztatów tematycznych poświęconych polityce społecznej, ich prowadzeniem zajęli się eksperci z Instytutu Rozwoju Profesji i Usług Społecznych.

Podsumowując dwudniowe spotkanie Piotr Ambroszczyk, obecny starosta, a były dyrektor MOPS-u odpowiedzialny za przekształcenie tej jednostki podkreślił, iż wdrażane rozwiązania to niewątpliwie właściwa droga dla rozwoju usług społecznych w Polsce.

Telewizja Starachowice www.tv.starachowice.pl

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tv.starachowice.pl z siedzibą w Starachowicach ul. Graniczna 12/99a. Vimedia jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe