Starachowicki Szpital przyjazny Kangurom

  • 31.07.2022, 11:35
  • Telewizja Starachowice www.tv.starachowice.pl
Starachowicki Szpital przyjazny Kangurom
Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Starachowicach, jako jedyny w województwie świętokrzyskim, otrzymał certyfikat „Szpital przyjazny kangurom”. Jest on świadectwem dbałości o umożliwienie rodzicom kontaktu z noworodkiem metodą „skóra do skóry” bezpośrednio po porodzie nieprzerwalnie przez okres minimum 2 godzin. Certyfikat posiada niespełna trzydzieści podmiotów leczniczych w całym kraju. Jest on przyznawany na okres trzech lat przez Kapitułę akcji „Szpital przyjazny Kangurom” zainicjowanej kampanią informacyjną „Rodzice Kangury”.

W starachowickim Szpitalu kontakt rodzica z dzieckiem metodą „skóra do skóry”, czyli „kangurowanie” stosowane jest zarówno po porodzie przeprowadzonym siłami natury,
jak i po cesarskim cięciu. Praktyka wynika z konsekwentnego realizowania standardów opieki okołoporodowej sprawowanej nad kobietą w okresie fizjologicznej ciąży, fizjologicznego porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem wyznaczonych przez Ministerstwo Zdrowia*. To zasługa załogi Oddziału Położniczo-Ginekologicznego z Salą Porodową oraz Oddziału Neonatologicznego, która zachęca matki i ojców do bezpośredniego kontaktu z noworodkiem niezależnie od rodzaju porodu.

Organizatorzy kampanii „Rodzice Kangury” podkreślają znaczenie kontaktu „skóra do skóry” w rozwoju dziecka już od pierwszych chwil po narodzinach, uświadamiają rodziców o przysługujących im prawach, zachęcają do kontynuacji kangurowania w warunkach domowych. Celem ogólnopolskiej akcji jest propagowanie podmiotów wykonujących działalność leczniczą wspierających rodziców w „kangurowaniu”, a także szerzenie wśród społeczeństwa świadomości i znaczenia kangurowania, a także promocja zalet płynących z „rodzicielstwa bliskości”.


* Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 20 września 2012r. w sprawie „Standardów postępowania medycznego przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki okołoporodowej sprawowanej nad kobietą w okresie fizjologicznej ciąży, fizjologicznego porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem”.

Telewizja Starachowice www.tv.starachowice.pl

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tv.starachowice.pl z siedzibą w Starachowicach ul. Graniczna 12/99a. Vimedia jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe