Starachowice upamiętniły słynny wyczyn swojego Honorowego Obywatela

  • 07.08.2022, 16:38
  • Iwona Bryła
2022-08-08rozbicie-wiezienia.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
79 lat temu w nocy z 6 na 7 sierpnia 1943 roku żołnierze Armii Krajowej pod dowództwem ówczesnego podporucznika Antoniego Hedy ps. „Szary”, uwolnili więźniów niemieckiego aresztu w Starachowicach. Wydarzenie przeszło do historii jako jedna z najbardziej efektownych akcji II wojny światowej, bo w jej trakcie odbito około 70 osób bez użycia broni i bez ofiar.

Nasze miasto co roku wraca pamięcią do brawurowego wyczynu generała „Szarego”- Honorowego Obywatela Starachowic i jego podkomendnych. Tegoroczna uroczystość już tradycyjnie miała swój finał pod pomnikiem przy ulicy Marszałka Piłsudskiego, postawionym w pobliżu dawnego więzienia.

Iwona Bryła

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tv.starachowice.pl z siedzibą w Starachowicach ul. Graniczna 12/99a. Vimedia jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe