Ogólnopolski festiwal pieśni patriotycznej w Mircu

  • 24.04.2017, 14:51 (aktualizacja 24.04.2017, 15:54)
  • Telewizja Starachowice www.tv.starachowice.pl
Ogólnopolski festiwal pieśni patriotycznej w Mircu
Gmina Mirzec była tegorocznym gospodarzem już 17 edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni- Piosenki Patriotycznej -Ludowej i Tańca Ludowego. Wydarzenie odbyło się w dniach 22- 23 kwietnia w Zespole Szkół w Mircu. W konkursie wzięło udział około 30 wykonawców z 4 województw. Przyznano Grand Prix, dwie nagrody specjalne, a także nagrody w poszczególnych kategoriach. Ich laureatami byli także artyści z gminy Mirzec i ze Starachowic.

Ogólnopolski Festiwal Pieśni - Piosenki Patriotycznej- Ludowej i Tańca Ludowego, który w tym roku odbył się w Hali Sportowej Zespołu Szkół w Mircu to inicjatywa Alicji Konarskiej, prezeski Stowarzyszenia Kulturalno - Oświatowo - Estradowego „Konar” z Warki. Jak podkreśla pomysłodawczyni przyświecał jej cel edukacyjny: krzewienia wartości narodowych wśród dzieci i młodzieży.

 

Dwudniowy festiwal otworzył koncert ku czci św. Jana Pawła II z udziałem m.in. Orkiestry Wojskowej z Radomia. Alicja Konarska była autorką tekstów do części zaprezentowanych w nim utworów.

 

Nową wersję „Barki” miały okazję zaśpiewać panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Mirca oraz z koła „Osinianki” i „Trębolanki”.

 

„Osinianki” wzięły także udział w eliminacjach konkursowych.

 

Wójt gminy Mirzec Mirosław Seweryn, współorganizator festiwalu, nie krył satysfakcji z możliwości goszczenia u siebie imprezy propagującej wartości religijne i narodowe.

 

Festiwal objęli patronatem: Marszałek Senatu, europarlamentarzyści i posłowie, Ministerstwo Obrony Narodowej i Wojewódzka Komenda Policji w Kielcach. W wokalnym przeglądzie wystąpiło około 30 wykonawców z czterech województw: lubelskiego, mazowieckiego, małopolskiego i świętokrzyskiego. Reprezentowali kilka pokoleń: od najmłodszych uczniów szkół podstawowych po osoby dorosłe. Jury pod przewodnictwem muzykologa i krytyka muzycznego Jacka Henryka Bolka przyznało Grand Prix Aleksandrze Małek, uczennicy Gimnazjum w Janowie Podlaskim oraz I i II nagrodę specjalną dla odpowiednio: zespołu „Triolki" z Mszany Górnej i Elżbiety Jakubiec z ośrodka kultury w Modliborzycach. Były też nagrody w poszczególnych grupach wiekowych i kategoriach wykonawczych. Jedno z pierwszych miejsc w kategorii gimnazjów otrzymała Wioletta Kwapisz, uczennica Gimnazjum w Mircu.

 

Jednym z pierwszych miejsc w kategorii zespołów uhonorowano także 104 Artystyczną Drużynę Harcerską z Mirca. Do swojego udziału w festiwalu harcerki podeszły z dużym optymizmem.

 

Pierwsze miejsca w kategorii dorosłych wykonawców przyznano m.in. występującej solo Dorocie Bębas z KGW „Osinianki” oraz Zespołowi „Wiarusy” Ligi Obrony Kraju ze Starachowic.

Pani Dorota mówiła przed występem, że liczy na powtórzenie odniesionego wcześniej sukcesu.

 

Starachowickie „Wiarusy” odniosły sukces utworem „Wrócą chłopcy z wojny” do słów poety Ernesta Brylla i z muzyką Katarzyny Gaertner.

 

Laureaci zaprezentowali się na galowym koncercie finałowym drugiego dnia festiwalu 23 kwietnia. Obejrzeli go m.in. poseł PiS Krzysztof Lipiec, wiceprzewodniczący sejmiku województwa świętokrzyskiego Andrzej Pruś oraz reprezentantka urzędu marszałkowskiego w Kielcach Beata Oczkowicz. Publiczność miała także okazję wysłuchać koncertu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego z Warszawy.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Telewizja Starachowice www.tv.starachowice.pl

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tv.starachowice.pl z siedzibą w Starachowicach ul. Graniczna 12/99a. Vimedia jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe