155 rocznica największego polskiego powstania

  • 22.01.2018, 15:35
  • Telewizja Starachowice www.tv.starachowice.pl
2018-01-22powstaniestyczn.mp4
Dziś mija 155 lat od wybuchu Powstania Styczniowego, naszego największego zrywu narodowego. Było skierowane przeciwko rosyjskiemu zaborcy i mimo początkowych sukcesów zakończyło się klęską i bolesnymi represjami. Warto pamiętać, że duża część walk toczyła się na terenie dzisiejszego województwa świętokrzyskiego, a w Wąchocku miał swoją kwaterę, jeden z dowódców powstania Marian Langiewicz.

Powstanie Styczniowe wybuchło 22 stycznia 1863 roku, czyli dokładnie 155 lat temu. W ocenie historyków było naszym największym zrywem niepodległościowym. Przez oddziały powstańcze przewinęło się około 200 tys. osób, stoczono blisko 1200 bitew i potyczek z wojskami rosyjskiego zaborcy. Powstanie było odpowiedzią na przymusowy pobór Polaków do armii carskiej, czyli tzw. brankę.

Postaw na spokój - wybierz OC  na którym możesz polegać
Postaw na spokój - wybierz OC  na którym możesz polegać
Postaw na spokój - wybierz OC  na którym możesz polegać

 

Trzeba pamiętać, że wiele ważnych bitew stoczono w dzisiejszym województwie świętokrzyskim, a czołowi bohaterowie powstania działali w bliskim sąsiedztwie Starachowic.

 

Mimo początkowych sukcesów powstańcy ponieśli klęskę. Kilkadziesiąt tysięcy zostało zabitych w walkach, blisko 1 tys. stracono, ok. 38 tys. skazano na katorgę lub zesłano na Syberię, a ok. 10 tys. wyemigrowało. Na nasz naród spadły dotkliwe represje ze strony Rosji. Zniesiono autonomię Królestwa Polskiego, setkom miast wspierających powstanie odebrano prawa miejskie, skasowano klasztory katolickie w Królestwie, skonfiskowano ok. 1600 majątków ziemskich i rozpoczęto intensywną rusyfikację ziem polskich.

Telewizja Starachowice www.tv.starachowice.pl
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tv.starachowice.pl z siedzibą w Starachowicach ul. Graniczna 12/99a. Vimedia jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe