Termomodernizację sfinansujemy kredytem, który mamy spłacić dotacją

  • 9.02.2018, 15:26 (aktualizacja 09.02.2018 15:31)
  • Telewizja Starachowice www.tv.starachowice.pl
2018-02-09kredytnatermo.mp4
Radni miejscy spotkali się nadzwyczajnej sesji, by zająć się propozycją prezydenta zaciągnięcia kredytu w wysokości ponad 20 mln zł. Zobowiązanie jest konieczne, by pokryć koszty termomodernizacji przedszkoli i szkół. Władze miasta twierdzą, że nowy dług pomoże nam spłacić 17 milionowa dotacja, której przyznanie jest niemal pewne.

Gmina Starachowice chce wziąć kredyt w wysokości 20 mln 232 tys. zł. To konieczne, by sfinansować termomodernizację przedszkoli miejskich nr 2, 10 i 11, SP nr 9 i 13 oraz Gimnazjum nr 4. W minionym roku samorząd otrzymał dofinansowanie na ten cel w wysokości 12,9 mln zł, lecz po otworzeniu ofert przetargowych okazało się ono niewystarczające do pokrycia wszystkich kosztów. Stąd pomysł zaciągnięcia nowego zobowiązania finansowego. Propozycja została przedstawiona radnym na czwartkowej nadzwyczajnej sesji rady miejskiej.

Postaw na spokój - wybierz OC  na którym możesz polegać
Postaw na spokój - wybierz OC  na którym możesz polegać
Postaw na spokój - wybierz OC  na którym możesz polegać

 

Jak zapewniał prezydent gmina szybko spłaci nowy dług dofinansowaniem, o które wystąpi do marszałka województwa świętokrzyskiego.

 

Zaciągnięcie kredytu wzbudziło wątpliwości tylko jednego radnego.

 

Głosowanie pokazało skuteczność argumentów prezydenta. 18 radnych było za zaciągnięciem kredytu, nikt się nie sprzeciwił, a jedna osoba wstrzymała się od głosu. Już po przyjęciu uchwały radny Sylwester Kwiecień pytał o wcześniejsze długi gminy.

 

Urzędnicy nie byli przygotowani, by odpowiedzieć radnemu od razu na sesji, ale na zwołanej zaraz potem konferencji prasowej prezydent przekonywał, że obecny poziom zadłużenia nie zagraża płynności finansowej miasta.

 

Dzięki kredytowi przetargi na termomodernizację przedszkoli nr 2, 10 i 11 oraz Szkoły Podstawowej nr 13 i Gimnazjum nr 4 zostaną rozstrzygnięte w pierwszej kolejności, a prace zakończą się w tym roku. W przypadku SP nr 9 postępowanie będzie powtórzone.

Telewizja Starachowice www.tv.starachowice.pl
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tv.starachowice.pl z siedzibą w Starachowicach ul. Graniczna 12/99a. Vimedia jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe