Jakie szanse na reaktywację marki star

  • 19.02.2018, 14:03 (aktualizacja 19.02.2018, 15:04)
  • Telewizja Starachowice www.tv.starachowice.pl
2018-02-19star.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
O reaktywacji produkcji samochodów o nazwie star jest głośno od dłuższego czasu. Według wstępnych zapowiedzi miałyby one powstawać w spółce Autobox, która dziś modernizuje stary używane przez wojsko. Pomysł mógłby zostać zrealizowany pod dwoma warunkami: posiadania środków finansowych oraz uzyskania prawa do używania nazwy „star”. Sprawdziliśmy szanse powodzenia tego przedsięwzięcia.

Przez media przetoczyły się w ostatnim czasie optymistycznie brzmiące zapowiedzi wskrzeszenia produkcji samochodów pod nazwą „star”, budzącą sentymentalne skojarzenia u mieszkańców Starachowic. Udział w przedsięwzięciu wstępnie deklaruje spółka Inweststar, spadkobierca części majątku dawnej Fabryki Samochodów Ciężarowych, w której powstawały słynne stary. Podstawowym warunkiem uruchomienia produkcji jest jednak odzyskanie praw do używania nazwy „star”, którym teraz dysponuje niemiecki koncern MAN. Perspektywy nie są jednak zbyt optymistyczne, gdyż Inweststar podjął taką próbę już w 2014 roku i do dziś nie uzyskał odpowiedzi.

 

Równie istotne jest zgromadzenie odpowiedniego kapitału. W grę wchodzą dwa źródła: sprzedaż Agencji Rozwoju Przemysłu 73 proc. udziałów, które Inweststar posiada w Specjalnej Strefie Ekonomicznej „Starachowice” oraz wypłacenie spółce zaległych dywidend przez zarząd strefy. A z tym również są problemy.

 

Nie ma także ustaleń dotyczących zbycia pakietu akcji. Oferta, którą przedstawiła ARP nie zadowala Inweststara.

 

Wstępne założenia są takie, że jeśli Inweststarowi uda się zdobyć finanse i odzyskać prawa do posługiwania się marką star, wówczas produkcją samochodów zajęłaby się firma Autobox.

 

Produkcji tej nie należy jednak utożsamiać z powrotem do takich samych pojazdów, które niegdyś wyjeżdżały z hal Fabryki Samochodów Ciężarowych.

 

Autobox specjalizuje się obecnie w modernizacji STAR- ów 266 używanych przez polskie wojsko.

 

Ale jak przewiduje wiceprezes Krzysztof Siekański przyszłość postawi przed firmą zupełnie inne wyzwania.

 

Jak widać droga do spełnienia oczekiwań lokalnej społeczności związanych z reaktywacją kultowej niegdyś marki, jest daleka i niepewna. Pomysł jest z pewnością wart rozważenia, ale zrewidują go twarde realia praw rządzących gospodarką.

Telewizja Starachowice www.tv.starachowice.pl
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tv.starachowice.pl z siedzibą w Starachowicach ul. Graniczna 12/99a. Vimedia jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Mikst
Mikst 09.01.2019, 22:08
Nie rozumiem dlaczego ten samochód nie mógłby się nazywać inweststar i tak wszyscy przecież wiedzą skąd pochodzi a Niemcy jakby zobaczyli ze olaliśmy ich zgodę, możliwe ze sami by się zaczęli prosić o odkupienie nazwy.

Pozostałe