Emocjonalna sesja w powiecie

  • 3.07.2018, 14:53 (aktualizacja 03.07.2018 15:02)
  • Telewizja Starachowice www.tv.starachowice.pl
2018-07-03sesjarp.mp4
Na wczorajszej sesji będącej przedłużeniem czwartkowych obrad, radni powiatu zajęli się sprawami finansowymi, które jak podkreślano nie wyglądają najlepiej. Dlatego rada zrezygnowała z kilku zadań, uznając je za niepotrzebne wydatki. Wśród nich znalazło się m.in. przekazanie miastu 40 tys. zł na stworzenie „Ścieżki Stara”. Wiele emocji wraz z zarzutami dotyczącymi możliwości popełnienia przestępstwa finansowego, wzbudziła dotacja dla muzeum na dokończenie Jarmarku u Starzecha.

Zwołana wczoraj po południu sesja Rady Powiatu w Starachowicach była kontynuacją posiedzenia z ubiegłego czwartku. Radni zajęli się na niej rozpatrzeniem kwestii finansowych, co do których nie mogli się porozumieć na poprzednich obradach. Po kilku posiedzeniach komisji budżetu i finansów przygotowano nowe projekty uchwał. Pierwszy z nich zdjęto jednak z porządku obrad zaraz na początku sesji na wniosek członka zarządu Andrzeja Sendeckiego. Dotyczył on przekazania 140 tys. zł wsparcia dla gminy Starachowice na zakup trybun oraz sprzętu do utrzymania obiektów sportowych, przy zaplanowanym do budowy nowym boisku przy ulicy Szkolnej. Natomiast drugi projekt uchwały zawierał cały szereg wydatków i był zmienioną wersją dokumentu z poprzedniego posiedzenia. Od pierwowzoru różnił się tym, że zrezygnowano w nim z kilku zadań.

Ubezpiecz auto i złap 10% zniżki na ubezpieczenie domu w PZU
Ubezpiecz auto i złap 10% zniżki na ubezpieczenie domu w PZU
Ubezpiecz auto i złap 10% zniżki na ubezpieczenie domu w PZU

 

W projekcie uchwały znalazł się także zapis o przyznaniu 55 tys zł dla Muzeum Przyrody i Techniki na kontynuację przerwanego przez nawałnicę Jarmarku u Starzecha. Ten wydatek sprowokował długą i pełną emocji dyskusję. Dariusz Dąbrowski, szef opozycyjnego klubu PSL stwierdził, że sposób, w jaki przekazywane są pieniądze jest niedopuszczalny w świetle przepisów o finansach publicznych.

 

Radny Cezary Berak posunął się nawet do stwierdzenia, że doszło do złamania prawa.

 

Dyrektor Muzeum przekonywał, że nowa dotacja zostanie wykorzystana na realizację nie już zawartych, ale dopiero realizowanych umów, czemu radny Dariusz Dąbrowski nie dał jednak wiary.

 

Kulisy budżetowych zawirowań przybliżył zebranym szef koalicyjnego klubu „Razem dla mieszkańców”. Andrzej Matynia informował, że dzięki obecnej wersji projektu uchwały udało się wygospodarować 1 mln 701 tys. zł z przeznaczeniem na bardzo pilne potrzeby.

 

Radny Berak złożył wniosek, który miał wyeliminować kontrowersyjną dotację dla muzeum.

 

Propozycja radnego została jednak odrzucona, a uchwała finansowa w niezmienionej wersji przeszła 11 głosami za, przy 6 przeciwnych i 2 wstrzymujących się. Jeden radny nie wziął udziału w tym głosowaniu.

 

 

Telewizja Starachowice www.tv.starachowice.pl
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tv.starachowice.pl z siedzibą w Starachowicach ul. Graniczna 12/99a. Vimedia jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe