Decyzją radnych powiatu szpital sam będzie poręczał swój stary kredyt

  • 13.07.2018, 11:12 (aktualizacja 13.07.2018 12:51)
  • Telewizja Starachowice www.tv.starachowice.pl
2018-07-13sesjarp.mp4
Rada Powiatu w Starachowicach podjęła wczoraj uchwałę ważną dla finansów szpitala. Zdecydowała, że przestaje poręczać, już częściowo spłacony, kredyt lecznicy w wysokości 33,5 mln zł. Odtąd szpital ma sam odpowiadać za swój dług, którego zabezpieczeniem stał się budynek Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej oraz jego kontrakt z NFZ. Finansowy manewr jest konieczny do tego, by powiat mógł zaciągnąć ponad 8 milionowy kredyt na pokrycie niedoborów budżetowych.

W 2008 roku Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Starachowicach zaciągnął 19 - letni kredyt w wysokości 33,5 mln zł. Samorząd powiatu starachowickiego poręczył to zobowiązanie sumą ponad 58 mln 998 tys. zł, obejmującą kwotę główną oraz odsetki. W czwartek sytuacja uległa diametralnej dla szpitala zmianie. Radni na nadzwyczajnej sesji rozpatrywali projekt uchwały, w wyniku której samorząd miał zrezygnować z dalszego poręczania szpitalnego długu i przenieść to zobowiązanie na lecznicę. Rękojmią spłaty kredytu zostały: kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia oraz, w razie kłopotów, budynek szpitala.

Budynek szpitala pod zastaw spłaty kredytu został obciążony hipoteką w wysokości 31 mln 862 tys. zł, co stanowi odpowiednik 150% wartości zobowiązania, jakie jeszcze ciąży na PZOZ. Jak wyjaśniono w uzasadnieniu do uchwały uwolnienie powiatu od zobowiązania pozwoli mu na zaciągnięcie nowego kredytu na sfinansowanie deficytu w budżecie. Radni, także opozycyjni uznali pomysł z hipoteką za nie budzący większych zastrzeżeń. Wątpliwości dotyczyły tego, czy szpital da radę sam spłacić kredyt.

Radny Jan Wzorek uważał, że obecna kondycja finansowa szpitala pozwoli mu na samodzielne regulowanie zobowiązań, bez parasola ochronnego powiatu.

Mimo, że uchwała dotyczyła spraw ważnych dla szpitala na sesji nie było nikogo z jego przedstawicieli, co wytknął radny Dariusz Dąbrowski.

Starosta Danuta Krępa apelowała o podjęcie uchwały, bez której powiat nie może zaciągnąć nowego zobowiązania, koniecznego do pokrycia niedoborów budżetowych. Chodzi o kredyt w wysokości 8 mln 300 tys. zł, nad wzięciem którego radni debatowali dzień później na kontynuacji sesji nadzwyczajnej.

Radni jednogłośnie podjęli uchwałę dotyczącą szpitalnej hipoteki.

 

 

Telewizja Starachowice www.tv.starachowice.pl
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tv.starachowice.pl z siedzibą w Starachowicach ul. Graniczna 12/99a. Vimedia jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe