W niedzielę decydujące spotkanie w sprawie płac dla kierowców

  • 9.08.2018, 15:45 (aktualizacja 09.08.2018 15:48)
  • Telewizja Starachowice www.tv.starachowice.pl
2018-08-09mzk.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Od wtorku trwają rozmowy w sprawie podwyżek wynagrodzeń, których domagają się kierowcy Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w Starachowicach. Gmina przedstawiła załodze własne propozycje, które nadal są przez nią analizowane. W niedzielę wieczorem odbędzie się spotkanie, na którym pracownicy mają ostatecznie zadeklarować, czy przyjmują ofertę miasta. Głos w tej sprawie poprzez list otwarty zabrał przebywający na urlopie prezydent Marek Materek.

Nadal nie ma porozumienia w sprawie podwyżek dla kierowców Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w Starachowicach. Dzisiejsze, trzecie już z kolei spotkanie też nie przyniosło przełomu. Załoga domaga się podniesienia podstawowej pensji do 3,5 tys. zł brutto, władze miasta tłumaczą, że takie oczekiwania grożą zapaścią finansową spółki. Propozycja gminy to podwyżka do maksymalnie około 2,5 tys. zł brutto.

 

Wiceprezydent Starachowic Jerzy Miśkiewicz informuje, że jeszcze nie wszyscy kierowcy mieli okazję poznać i przeanalizować propozycje miasta. Stąd kolejne spotkanie, które ma być decydującym.

 

Na dzisiejszym spotkaniu w MZK przebywający na urlopie prezydent Starachowic Marek Materek włączył się w rozmowy drogą telefoniczną.

 

Ponadto szef miasta opublikował w tej sprawie list otwarty do mieszkańców.

 

List Otwarty Prezydenta Miasta Marka Materka:

 

Szanowni Mieszkańcy oraz Pasażerowie Miejskiego Zakładu Komunikacji

 

Przykro mi, że stali się Państwo zakładnikami protestu kierowców Miejskiego Zakładu Komunikacji. Przepraszam za to. Nigdy do takiej sytuacji nie powinno dojść i zrobię wszystko, by taka sytuacja nie powtórzyła się w przyszłości.

 

Postulaty kierowców są słuszne, każdy z nich wykonuje odpowiedzialną pracę i powinien otrzymywać za nią godziwe wynagrodzenie, z tym zgadzamy się wszyscy. Przedstawiając swoje oczekiwania płacowe trzeba jednak pamiętać w jakiej kondycji finansowej znajduje się Miejski Zakład Komunikacji.

 

Tu należy wyjaśnić co zmieniło się w Spółce przez ostatnie cztery lata. Gdy obejmowałem funkcję Prezydenta Miasta Spółka ta nadawała się do natychmiastowej likwidacji. Jej zobowiązania przekraczały wartość majątku, a zobowiązania wymagalne (przeterminowane płatności) rodziły kolejne koszty w postaci wysokich odsetek. Spółka zalegała także z płatnościami wobec pracowników. Podjąłem wtedy ryzykowną decyzję, by mimo to, podjąć próbę ratowania Spółki. Robiłem to przede wszystkim z myślą o jej wieloletnich pracownikach, ale również Pasażerach – Mieszkańcach Starachowic, przywiązanych do miejskiego przewoźnika.

 

Dzisiejsze problemy finansowe MZK mają bezpośredni związek z projektem unijnym realizowanym ok. 10 lat temu, wówczas to spółka została zmuszona do zaciągnięcia kredytu, który przeznaczono na pokrycie wkładu własnego. To spowodowało perturbacje finansowe, których skutki są odczuwalne do dziś. Gdyby nie kredyty zaciągnięte w latach ubiegłych, które spółka musi spłacić - wystarczyłoby na spełnienie oczekiwań płacowych kierowców. To, że sytuacja stała się lepsza nie oznacza, że Spółka może pozwolić sobie na zaprzestanie regulowania innych zobowiązań, w tym spłaty kredytu.

 

Wspólnymi siłami udało nam się ustabilizować sytuację ekonomiczną miejskiego przewoźnika. Spółka na bieżąco spłaca kredyt i inne zobowiązania, wypłacono zaległe pieniądze pracownikom, zakład zaczął przynosić zyski, a nie tylko straty, jak to miało miejsce przez wiele ostatnich lat.

 

Efektem poprawy sytuacji ekonomicznej jest zrealizowanie oczekiwanych regulacji płacowych, kolejne są zaplanowane w najbliższym czasie. Pracownicy otrzymali propozycje podwyżek o ok. 450 - 600zł brutto. W toku konsultacji ustalono trzy grupy dla kierowców dla których wynagrodzenia wynosiłyby odpowiednio:

-  pierwsza grupa tj. 2250 zł brutto + 10% premii + nadgodziny, czas za pracę w niedzielę i święta, godziny nocne.

-druga grupa tj. 2350 zł brutto + 10% premii + wszystkie dodatki za nadgodziny.

-trzecia grupa tj. 2550 zł brutto + 10% premii.

Kolejne regulacje płacowe miały nastąpić po połączeniu Spółki MZK z Zakładem Energetyki Cieplnej i wygenerowaniu z tego tytułu oszczędności.

 

Udało się także pozyskać rekordowe środki unijne na: zakup nowego ekologicznego taboru autobusowego, modernizację warsztatu i myjni na terenie  MZK, systemu informacji pasażerskiej, nowego centrum zarządzania dyspozytorskiego, nowych wiat przystankowych i wreszcie wykonanie centrów komunikacyjnych w Dolnych Starachowicach i przy Dworcu Starachowice Wschodnie. 

Cały projekt będzie realizowany przez Gminę Starachowice, nie przez MZK. Czemu jest to istotne? Projekt zostanie zrealizowany niezależnie od tego czy przewozy będzie realizowała miejska Spółka czy też inna firma wybrana w procedurze przetargowej. 

 

Obecnie najbardziej przykry jest fakt, że pracownicy nie doceniają prób ratowania Spółki i w zamian za podjęte działania, również w ich interesie, fundują olbrzymie problemy Pasażerom MZK.

 

Szanowni Państwo,

To jest droga donikąd. Spółka może nie przetrwać kolejnego kryzysu, mieszkańcy stracą miejskiego przewoźnika, a Pracownicy swoje stałe miejsca pracy. Firma nie utrzymuje się ze sprzedaży biletów, ale przede wszystkim z dotacji od Gminy, która z roku na rok jest coraz większa. Pochodzi ona z podatków płaconych przez wszystkich mieszkańców, także tych, którzy nie są i nigdy nie byli Pasażerami transportu publicznego.

 

Docierają do mnie sygnały, że szantaż z Pasażerami w tle jest związany ze zbliżającymi się wyborami samorządowymi i informacją o pozyskanych środkach unijnych na transport publiczny.

Dlatego wyjaśniam, że niezależnie od tego, czy wybory są blisko czy daleko nigdy nie pozwolę na to, aby Miasto było szantażowane a komunikacja sparaliżowana przez grupę osób.

 

Z poważaniem

Prezydent Miasta Starachowice

Marek Materek

Telewizja Starachowice www.tv.starachowice.pl
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tv.starachowice.pl z siedzibą w Starachowicach ul. Graniczna 12/99a. Vimedia jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Kierowcy MZK Starachowice
Kierowcy MZK Starachowice 15.08.2018, 22:56
Szanowni Mieszkańcy Starachowic oraz Pasażerowie
Miejskiego Zakładu Komunikacji

Serdecznie dziękujemy za zrozumienie oraz wsparcie z Państwa strony.
Dziękujemy za miłe gesty i dobre słowo to bardzo wiele dla nas znaczy.
W trosce o pasażerów i mieszkańców jak również sytuację finansową
naszej spółki (której długi spłacamy od lat) w związku ze zbliżającym
się rokiem szkolnym oraz normalnym funkcjonowaniem miasta,
pragniemy poinformować iż większość naszych koleżanek i kolegów
kierowców wraca do pracy po absencji chorobowej.
Normalne funkcjonowanie komunikacji miejskiej powinno nastąpić
od poniedziałku 20.08.2018r.
Został poinformowany o tym fakcie Urząd Miasta oraz Zarząd Spółki
MZK Starachowice Sp. Z o.o.
W dalszym ciągu podtrzymujemy swoje postulaty, oczekujemy na dalsze
negocjacje.
Dnia 30.07.2018r. część z nas otrzymała wypowiedzenie warunków
wynagrodzenia. Nie godzimy się na nowe propozycję.
Informujemy jeśli nasze negocjacje nie przyniosą żadnych rezultatów
dnia 14.09.2018r. znaczna grupa kierowców składa wypowiedzenia,
rezygnując z pracy.

W odpowiedzi na wpisy/ posty w internecie informujemy Pana Prezydenta
Marka Materka iż nie jest to sprawa polityczna a inicjatywa ludzi pracy.
To że ktoś coś napisał na przystanku proszę ścigać z urzędu. Urząd Miasta
jest właścicielem wiat przystankowych i odpowiada za treść komunikatów
na nich wiszących.
Termin w jakim nastąpiły zakłócenia w komunikacji jest najmniej uciążliwy dla
pasażerów i mieszkańców a nie tak jak Pan przypuszcza wrzesień.
Kolejną rzeczą, idąc Pana tokiem myślenia : spółka MZK jest zadłużona więc
trzeba dać pracownikom minimalne wynagrodzenie aby spłacić zobowiązania
spółki.
Proponujemy tak jak w naszym przypadku ograniczyć wynagrodzenia Panu
Prezydentowi oraz podległym mu pracownikom do 2550zł brutto ponieważ
Gmina Starachowice posiada znaczne zadłużenie.
Gdy gmina spłaci swoje zobowiązania (długi) wtedy proszę pomyśleć
o podwyżce dla Państwa.
Kolejny wątek: po zakupie przez gminę 10 nowych autobusów gdy prywatny
przewoźnik zacznie obsługiwać wytypowane linie-dostanie te autobusy
w użytkowanie? Też będzie je spłacał tak jak teraz MZK, czy będzie użytkował
je za darmo? To czy gmina zakupi nowe autobusy to jej sprawa My chcemy
godnie zarabiać.Z wyrazami szacunku
KIEROWCY MZK Sp. z o.o. Starachowice

Pozostałe