Pośmiertna odznaka „Ponurego” dla francuskiego żandarma, który ocalił zakładniczkę

  • 14.08.2018, 12:16 (aktualizacja 14.08.2018 14:11)
  • Telewizja Starachowice www.tv.starachowice.pl
2018-08-14zandarm.mp4
Przed opactwem cystersów w Wąchocku odbyła się uroczystość pośmiertnego wręczenia Honorowej Policyjnej Odznaki Zasługi im. „Ponurego”, pułkownikowi Arnaud Beltrame`owi, francuskiemu żandarmowi, który oddał życie ratując zakładniczkę w ataku terrorystycznym. W ceremonii wzięła udział żona bohatera Marielle Beltrame. Obecni byli także m.in francuscy dyplomaci, przedstawiciele władz tamtejszej i polskiej policji, reprezentanci wielu służb mundurowych.

Świętokrzyska policja oddała honory swojemu koledze z Francji. 45- letni Arnaud Beltrame, żandarm, który zmarł w wyniku ran odniesionych po tym, gdy w ataku terrorystycznym w marcu br. ofiarował napastnikowi siebie za zakładniczkę, stał się bohaterem narodowym w swoim kraju, a w czerwcu w czasie uroczystości na wąchockim Wykusie, został także pośmiertnym laureatem Honorowej Policyjnej Odznaki Zasługi im. Jana Piwnika „Ponurego”.

 

Jest ona przyznawana najlepszym funkcjonariuszom z garnizonu świętokrzyskiego, niosącym pomoc z narażeniem zdrowia i życia. Wczoraj odbyła się ceremonia przekazania tego wyróżnienia Marielle Beltrame, wdowie po bohaterskim pułkowniku żandarmerii. Oprócz niej w wydarzeniu wzięli także udział m.in. pracownicy Ambasady Francji, przedstawiciele żandarmerii, dowództwo oraz funkcjonariusze polskiej i świętokrzyskiej policji oraz innych służb mundurowych. Uroczystość zorganizowano przed klasztorem cystersów w Wąchocku, w którym w 1991 roku ustanowiono odznakę „Ponurego”.

 

Jacenty Frydrych, przewodniczący Kapituły Honorowej Odznaki przybliżył sylwetkę jej patrona, który zginął za ideały bardzo podobne do tych, wyznawanych kilkadziesiąt lat później przez młodego Francuza.

 

Odznakę imienia „Ponurego” wręczył pani Beltrame, nadinsp. Dariusz Augustyniak, Komendant Wojewódzki Policji w Kielcach.

 

Przemówienie pierwszego zastępcy Komendanta Głównego Policji nadinspektora doktora Andrzeja Szymczyka, było hołdem złożonym francuskiemu stróżowi prawa.

 

Głos zabrał także przyjaciel zmarłego żandarma.

Telewizja Starachowice www.tv.starachowice.pl
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tv.starachowice.pl z siedzibą w Starachowicach ul. Graniczna 12/99a. Vimedia jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe