Festyn historyczny w muzeum pod znakiem niepodległości

  • 11.09.2018, 15:28
  • Telewizja Starachowice www.tv.starachowice.pl
2018-09-11festynmuzeum.mp4
Już po raz 10 - ty starachowickie Muzeum Przyrody i Techniki przygotowało festyn historyczny „Od Prasłowian do Polaków". Tym razem skupiono się na niezbyt odległym wydarzeniu z dziejów Polski, jakim było odzyskanie niepodległości. Uczestnicy mogli m.in. spotkać się z żołnierzami Józefa Piłsudskiego, zobaczyć, czym dysponował szpital polowy i konspiracyjna drukarnia, ułożyć duże puzzle o treściach historycznych, czy napisać kartkę do powstańca.

Organizowany na terenie Archeoparku przez Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach festyn „Od Prasłowian do Polaków”, jest żywą lekcją historii w plenerze, adresowaną do przedszkolaków oraz dzieci i młodzieży szkolnej. Do tej pory organizatorzy skupiali się na popularyzacji dawnych epok, natomiast najnowsza, już 10 edycja, przybliżyła uczestnikom wydarzenia z początku XX wieku – odzyskanie niepodległości przez Polskę po 123 latach zaborów i walkę o jej utrzymanie.

 

Na zwiedzających czekali m.in. rekonstruktorzy w mundurach żołnierzy z czasów Józefa Piłsudskiego.

 

Na stanowisku poboru do wojska można się było przekonać czego 100 lat temu wymagano od kandydatów na żołnierzy, a także obejrzeć wyposażenie szpitala polowego.

 

Najmłodsi poznawali naszą historię przez pryzmat dziecięcych zabaw. Mogli na przykład ułożyć duże puzzle z wizerunkiem transatlantyku o dumnej nazwie „Piłsudski”.

 

Impreza pokazywała również walkę o zachowanie tak długo wyczekiwanej przez Polaków niepodległości, której przyszło nam bronić już po 21 latach w czasie II wojny światowej. Stąd na festynie stoisko nawiązujące do powstania warszawskiego z możliwością napisania listu do jego uczestników.

 

Telewizja Starachowice www.tv.starachowice.pl
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tv.starachowice.pl z siedzibą w Starachowicach ul. Graniczna 12/99a. Vimedia jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe