Roboty, łaziki i astronauci na Wielkim Piecu

  • 14.09.2018, 15:13 (aktualizacja 14.09.2018 16:07)
  • Telewizja Starachowice www.tv.starachowice.pl
2018-09-14laziki.mp4
W Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach wystartował dziś European Rover Challenge, czyli impreza robotyczno – kosmiczna na światowym poziomie. Na rozgrywane tu zawody łazików marsjańskich przyjechało 40 drużyn z uczelni technicznych z 6 kontynentów. Gwiazdą był brytyjski astronauta Tim Peake, który wziął udział w uroczystym otwarciu. Kosmos stał się bliższy nawet dzieciom, które mogły samodzielnie sterować robotami. Fascynujące wydarzenia potrwa do niedzieli 16 września.

Od dziś możemy nieco lepiej poznać tajemnice wszechświata. To za sprawą European Rover Challenge, imprezy która popularyzuje nauki o kosmosie i jest okazją do prezentacji nowoczesnych osiągnięć z zakresu jego eksploracji.

 

Głównym punktem wydarzenia zorganizowanego przez Europejską Fundację Kosmiczną, przy współudziale m.in. Powiatu Starachowickiego na terenie Muzeum Przyrody i Techniki, są zawody łazików kosmicznych, w których bierze udział około 40 drużyn z wyższych uczelni technicznych z Polski oraz takich krajów, jak Wielka Brytania, Włochy, Norwegia, Niemcy, Kanada, Indie, czy Australia. Ekipy sterują samodzielnie skonstruowanymi pojazdami, wykonując zadania podobne do tych, jakie odbywają się na Marsie, czy Księżycu. Rywalizują na specjalnie przygotowanym torze wysypanym czerwoną ziemią, przypominającą powierzchnię marsjańską.

 

Gościem specjalnym pierwszego dnia imprezy był brytyjski astronauta Tim Peake, który opowiedział o swojej ostatniej podróży kosmicznej.

 

Brytyjczyk wziął udział w uroczystej inauguracji wydarzenia z udziałem m.in. Starosty Starachowickiego Danuty Krępy.

 

European Rover Challenge to impreza otwarta dla wszystkich zainteresowanych. Potrwa do niedzieli 16 września. W tym czasie codziennie w godzinach od 7.30 do 17.00 będzie możliwość m.in. obejrzenia kolejnych ekip w rywalizacji łazików marsjańskich, wzięcia udziału w zawodach robotów przygotowanych specjalnie dla publiczności, w tym dla dzieci, posłuchania wykładów popularnonaukowych, obejrzenia filmów, wystaw i pokazów. Ceremonia zamknięcia jest zaplanowana na niedzielę na godz. 16.30. Zostanie wówczas wręczona nagroda dla zwycięskiego zespołu, którym jest udział w symulowanej misji kosmicznej na pustyni w Omanie w 2020 roku.

 

 

Telewizja Starachowice www.tv.starachowice.pl
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tv.starachowice.pl z siedzibą w Starachowicach ul. Graniczna 12/99a. Vimedia jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe