Ekociepło ze starachowickiej drukarni

  • 21.09.2018, 14:52
  • Telewizja Starachowice www.tv.starachowice.pl
2018-09-21lsc.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
W starachowickim zakładzie LSC Communications uruchomiono unikalną na skalę krajową instalację odzysku energii cieplnej z procesów drukarskich. Projekt zrealizowano w partnerstwie ze spółką Celsium. Proekologiczne działanie ma ograniczyć roczne zużycie węgla o 1500 ton.

Redukcja emisji CO2 to jeden z głównych powodów budowy na terenie zakładu LSC Communications w Starachowicach przy ul. Bema instalacji odzysku ciepła z procesów drukarskich. Innowacyjne rozwiązanie pozwoli na przesył odzyskanego ciepła do sieci ciepłowniczej. Projekt zrealizowała spółka Celsium. W uroczystym uruchomieniu instalacji wzięli udział przedstawiciele drukarni i firmy ciepłowniczej: prezes LSC Communications Grzegorz Czech, dyrektor starachowickiego zakładu Janusz Serafin, prezesi firmy Celsium Grzegorz Reluga i Dagmara Nowak-Trochimiuk.


 

Energia wytwarzana w trakcie procesu drukarskiego była do tej pory wykorzystywana do ogrzewania starachowickiego zakładu oraz podgrzania ciepłej wody użytkowej.


 

Instalacja może działać w obydwu kierunkach. Została tak zaprojektowana, aby do sieci ciepłowniczej oddawać nadwyżki energii cieplnej z procesów drukarskich. Natomiast, kiedy maszyny drukarskie nie pracują, ta sama instalacja dostarczy ciepło sieciowe do obiektów LSC. Partnerzy projektu podkreślali duży potencjał tego typu działań proekologicznych.


 

Koszt uruchomienia instalacji to około 400 tys. zł.

 

Telewizja Starachowice www.tv.starachowice.pl

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tv.starachowice.pl z siedzibą w Starachowicach ul. Graniczna 12/99a. Vimedia jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
pobego
pobego 24.06.2022, 09:24
No to może przy okazji pomożecie wybrać wentylator do pieca? Jaki zrobi naprawdę dużą różnicę? Podpowiedzi, sugestie? Czy coś z tego - https://sterownikitech.pl/went…
?
YoNyga
YoNyga 21.09.2018, 21:51
A czy pro ekologiczne jest wykorzystywanie pracowników ponad ich siły za psie pieniądze ?

Pozostałe