Środa, 19.12.2018

Zwiększa się liczba obcokrajowców w Starachowicach

  • 26.09.2018, 11:58 (aktualizacja 26.09.2018 13:07)
  • Telewizja Starachowice www.tv.starachowice.pl
2018-09-26pupobcokrajowcy.mp4
Coraz częściej na ulicach Starachowic możemy się natknąć na obcokrajowców. Zdarza się nawet, że wchodzą w konflikt z prawem, jak to miało miejsce w głośnym niedawno przypadku napaści na kobietę. Cudzoziemcy, przede wszystkim Ukraińcy, przybywają do nas przeważnie w celach zarobkowych. Znajdują zatrudnienie głównie w branży budowlanej oraz w zakładach mięsnych Animex. Na temat przyczyn takiego stanu rzeczy rozmawialiśmy z dyrektorem Powiatowego Urzędu Pracy.

Wzrasta liczba osób z zagranicy pracujących w naszym mieście i powiecie. Prym wiodą tu obywatele Ukrainy, których coraz powszechniej widuje się i słyszy w dużych centrach handlowych, czy na ulicach Starachowic. Udział obcokrajowców w lokalnym runku zatrudnienia monitoruje Powiatowy Urząd Pracy w Starachowicach. Z jego najnowszych statystyk wynika, że lokalni pracodawcy zatrudniają coraz więcej obywateli innych państw, bo po prostu nie mają innego wyjścia. Mieszkańcy powiatu starachowickiego nie są zainteresowani propozycjami, które mają dla nich firmy.

PUP w Starachowicach realizuje dwie formy zatrudnienia cudzoziemców. Pierwsza z nich dotyczy tzw. oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy niesezonowej.

Mniejszym zainteresowaniem cieszą się prace sezonowe, a także zatrudnienie trwające do 3 lat.

Jak podkreśla dyrektor PUP w Starachowicach Jarosław Nowak zatrudnianie cudzoziemców odbywa się z poszanowaniem prawa.

Nie ma danych na temat tego, czy cudzoziemcy wiążą się na dłużej ze starachowickim rynkiem zatrudnienia, ale jak szacuje dyrektor PUP można tu mówić o więcej niż tysiącu osób.

Telewizja Starachowice www.tv.starachowice.pl
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tv.starachowice.pl z siedzibą w Starachowicach ul. Graniczna 12/99a. Vimedia jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe