Nasz kolejny STAR

  • 11.10.2018, 14:11 (aktualizacja 11.10.2018 14:59)
  • Telewizja Starachowice www.tv.starachowice.pl
2018-10-11star.mp4
Na terenie Starachowic stanęła już piąta z kolei ciężarówka stanowiąca element „Ścieżki Stara”, która ma upamiętniać motoryzacyjną historię naszego miasta. Jest to wojskowy STAR 660. Pojazd stanął obok Urzędu Miejskiego przy ul. Radomskiej.

Do umieszczonych przy starachowickich ulicach Starów 1142, 200, 266 i 28 dołączył model 660. Kolejna ciężarówka wchodząca w skład „Ścieżki Stara”, której inicjatorami są Jan Tamiołło reprezentujący Telewizję Starachowice i Eugeniusz Majchrzyk z Centrum Inicjatyw Senioralnych, została zakupiona przez Gminę Starachowice. Samochód wyremontowała lokalna firma Autobox Innovations.

Postaw na spokój - wybierz OC  na którym możesz polegać
Postaw na spokój - wybierz OC  na którym możesz polegać
Postaw na spokój - wybierz OC  na którym możesz polegać


 

Stary 660 były produkowane w Fabryce Samochodów Ciężarowych przez ćwierć wieku, w latach 1958-83. Łącznie powstało 67 tys. 218 terenowych ciężarówek tego modelu. Potocznie nazywano go „pszczółką” ze względu na charakterystyczny dźwięk pracy sprężarki lub „mułem” z powodu małej szybkości, którą mógł rozwijać poprzez dużą masę własną samochodu w połączeniu ze stosunkowo słabym silnikiem. Te kwestie techniczne rekompensowały aspekty wizualne dobrze dobranych proporcji wymiarów zewnętrznych ciężarówki. Samochody te produkowano głównie na potrzeby wojska, jednak powstały także liczne wersje wyspecjalizowane z zabudowami typu dźwig, koparka czy cysterna. Najsłynniejszym Starem 660 jest zbudowany w 1979 roku Papamobile, którego replikę możemy oglądać w Muzeum Przyrody i Techniki.

 

Telewizja Starachowice www.tv.starachowice.pl
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tv.starachowice.pl z siedzibą w Starachowicach ul. Graniczna 12/99a. Vimedia jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe