Starachowiczanie pamiętali o zagładzie wierzbnickiego getta

  • 2.11.2018, 12:30
  • Telewizja Starachowice www.tv.starachowice.pl
2018-11-02zydzi.mp4
Blisko 600 uczniów starachowickich szkół wzięło udział we wspomnieniowym spacerze po byłym terenie żydowskiego getta, spacyfikowanego przez Niemców w 1942 roku. Wydarzenie poprzedziło spotkanie na Rynku z udziałem przedstawicieli lokalnych władz oraz duchowieństwa. Była historyczna prelekcja o społeczności judaistycznej w naszym mieście oraz modlitwa za ofiary Holocaustu.

27 października 1942 roku niemieccy okupanci zgotowali piekło blisko 5 tysiącom Żydów z getta, umiejscowionego w okolicy dzisiejszego Rynku w Starachowicach. W wyniku pacyfikacji jego mieszkańcy zostali częściowo rozstrzelani na miejscu, a pozostała większość wywieziona do obozu koncentracyjnego w Treblince. 76 lat po zagładzie lokalnej społeczności wyznania mojżeszowego, w pobliżu miejsca ich tragedii przedstawiciele lokalnych władz i duchowieństwa oraz uczniowie starachowickich szkół, wzięli udział w spotkaniu pod hasłem „Pamięć – ziarno ocalenia”.

 

Elementem historycznego wydarzenia była też modlitwa za ofiary II wojny światowej oraz Holocaustu odmówiona przez księdza dziekana Andrzeja Rdzanka, proboszcza parafii pw. św. Trójcy i zapalenie zniczy pod tablicą upamiętniającą cierpienia starachowickich i wierzbnickich Żydów. Zwieńczeniem spotkania był spacer po terenie dawnego getta, poprowadzony przez Pawła Kołodziejskiego, pracownika Urzędu Miejskiego w Starachowicach.

 

 

Telewizja Starachowice www.tv.starachowice.pl
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tv.starachowice.pl z siedzibą w Starachowicach ul. Graniczna 12/99a. Vimedia jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe