Rządy w powiecie w rękach nowych osób

  • 23.11.2018, 15:04 (aktualizacja 23.11.2018, 16:34)
  • Iwona Bryła
2018-11-23powiat.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Wybory samorządowe przetasowały scenę polityczną w powiecie starachowickim. Całą władzę przejęła 13 osobowa koalicja komitetu wyborczego Marka Materka, komitetu Razem dla Mieszkańców – Porozumienie oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego. Rządzące w poprzedniej kadencji Prawo i Sprawiedliwość nie zostało zaproszone do współpracy i przechodzi do opozycji. Zmiany są też widoczne w składzie personalnym nowych władz. W 21 - osobowej radzie mamy aż 14 nowych twarzy.

Powyborczy podział 21 mandatów w Radzie Powiatu w Starachowicach kadencji 2018-2023 jest następujący: 9 trafiło do komitetu wyborczego prezydenta Starachowic Marka Materka, 8 do Prawa i Sprawiedliwości oraz po 2 do Polskiego Stronnictwa Ludowego i Komitetu Razem Dla Mieszkańców – Porozumienie. O tym, jakie konkretnie osoby kryją się za suchymi cyframi można się było przekonać na inauguracyjnej sesji. Aż 14 z nich to nowe twarze powiatowego samorządu. Są to: z komitetu prezydenta Materka: Piotr Ambroszczyk, Paweł Brzozowski, Marek Maciukajć, Jarosław Olech, Robert Sowula, Sławomir Rymarczyk i Stanisław Wojtan oraz Piotr Babicki, któremu powierzono stanowisko starosty, z komitetu Prawa i Sprawiedliwości: Joanna Główka, Agnieszka Kuś,Krzysztof Serwicki i Dariusz Stachowicz, a z komitetu Razem dla Mieszkańców – Porozumienie: Ryszard Nowak i Izabela Wrona.

Władzę w powiecie przejęła w całości 13 - osobowa koalicja, stworzona przez radnych komitetu prezydenta Materka oraz samorządowców z komitetów: Razem dla Mieszkańców – Porozumienie i Polskiego Stronnictwa Ludowego.

 

Przewodniczącą rady powiatu została Bożena Wrona z komitetu prezydenckiego, wiceprzewodniczącymi: Jan Pocheć z Polskiego Stronnictwa Ludowego i Izabela Wrona z komitetu Razem dla Mieszkańców – Porozumienie. Sojusznicy obsadzili też stanowisko starosty, wicestarostą został ludowiec Dariusz Dąbrowski, a członkami zarządu powiatu: Robert Sowula z komitetu prezydenckiego, Ryszard Nowak, reprezentujący „Razem dla Mieszkańców” oraz osoba spoza rady powiatu Jerzy Materek.

 

Sztandarowym hasłem nowego starosty Piotra Babickiego jest zgoda.

 

Prawo i Sprawiedliwość choć uzyskało 8 mandatów nie znalazło się w koalicji. Reprezentująca to ugrupowanie była starosta Danuta Krępa podziękowała swoim dawnym współpracownikom.

 

Na pierwszej sesji nowej kadencji znalazły się też inne nowości. Obrady po raz pierwszy były transmitowane na żywo przez internet, a radni głosowali elektronicznie przy pomocy tabletów.

Iwona Bryła

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tv.starachowice.pl z siedzibą w Starachowicach ul. Graniczna 12/99a. Vimedia jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe