Intensywne polowania na dziki w lasach naszego powiatu

  • 11.01.2019, 14:48 (aktualizacja 11.01.2019, 14:59)
  • Iwona Bryła
2019-01-11dziki_6z91kxon44gz_.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Do końca stycznia na terenie powiatu starachowickiego odbędą się intensywniejsze niż zwykle odstrzały dzików. Jest to odpowiedź na zalecenie ministra środowiska, który w ten sposób chce walczyć z afrykańskim pomorem świń, roznoszonym przez dziki. Jak wyjaśnił nam przewodniczący kieleckiego oddziału Polskiego Związku Łowieckiego myśliwi mają dążyć do takiego przetrzebienia populacji dzików, by na tysiącu hektarach zostało średnio jedno zwierzę.

Już w najbliższą sobotę mają się odbyć pierwsze polowania na dziki na skalę ogólnopolską. Ministerstwo Środowiska chce w ten sposób zapobiec rozprzestrzenianiu się, roznoszonego przez te zwierzęta, wirusa afrykańskiego pomoru świń (w skrócie ASF), którego przypadki od kilku lat odnotowywane są w Polsce. Koła łowieckie w całym kraju mają wykorzystać styczniowe weekendy do zorganizowania dodatkowych polowań na dziki.

 

Jak tłumaczy Jarosław Mikołajczyk, przewodniczący Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Kielcach, w Świętokrzyskiem nie ma przypadków zachorowań na ASF, dlatego tutejsi myśliwi nie są zobowiązani do zastrzelenia jakiejś konkretnej ilości dzików.

 

Przewodniczący dodaje, że istnieje jednak ogólnopolskie zalecenie dotyczące redukowania populacji dzików.

 

To, że w powiecie starachowickim nie stwierdzono afrykańskiego pomoru świń ani u dzików, ani u trzody chlewnej potwierdza także Powiatowy Lekarz Weterynarii Zbigniew Polak. Mimo to uważa, że przetrzebianie dzików ma sens.

 

Zbigniew Polak nie kryje, że odstrzały dzików to tylko jeden i wcale nie najważniejszy ze sposobów walki z zarazą świń. Na pierwszym miejscu powinno być przestrzeganie odpowiednich zasad higieny przez hodowców trzody chlewnej.

Kontrole przeprowadzone u hodowców z naszego powiatu wykazały pewne nieprawidłowości na polu higieny.

 

Mimo kontrowersji póki co zbiorowe łowy na dziki się odbędą. W naszym regionie odpowiednie organy zostały poinformowane o tym z ustawowym wyprzedzeniem, a tereny polowań będą odpowiednio oznakowane.

Iwona Bryła
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tv.starachowice.pl z siedzibą w Starachowicach ul. Graniczna 12/99a. Vimedia jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe