Elektroniczne dowody osobiste dostępne od 4 marca

  • 12.02.2019, 15:19 (aktualizacja 13.02.2019, 09:15)
  • Telewizja Starachowice www.tv.starachowice.pl
2019-02-12e-dowod.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
W przyszłym miesiącu pojawi się w obiegu nowa forma dowodu osobistego z tzw. warstwą elektroniczną. Usprawni ona identyfikację obywateli, a im samym ułatwi komunikację z podmiotami publicznymi i komercyjnymi oraz korzystanie z usług oferowanych online. Wnioski o wydanie e - dowodów będą przyjmowane od 4 marca, a dokumenty zostaną nam wyrobione bezpłatnie.

Od przyszłego miesiąca obywatele będą mogli skorzystać z nowej formy potwierdzania swojej tożsamości, jaką jest dowód osobisty z tzw. warstwą elektroniczną. Wnioski o wydanie nowych dowodów będą przyjmowane od 4 marca w dowolnym urzędzie gminy na terenie Polski.

 

E – dowody osobiste będą podobne do dotychczasowych w zakresie wyglądu i informacji o ich właścicielach. Nowością będą elektroniczne dodatki. Jak chip, w którego pamięci znajdą się m.in. nasze dane identyfikacyjne, w tym zdjęcie biometryczne.

 

Dowód w nowej wersji stanie się wielofunkcyjnym dokumentem umożliwiającym nam bezpieczną komunikację z jednostkami publicznymi i prywatnymi oraz korzystanie z usług oferowanych przez nie drogą online. W praktyce będzie wymagało to przyłożenia nowego dowodu do czytnika i wpisania kodu PIN. E-dowody obowiązkowo potwierdzą też obecność ich posiadaczy w placówkach medycznych.

 

Kolejne nowości wiążą się z ułatwieniami w odbiorze dowodu wyrobionego dziecku oraz możliwością zawieszenia chwilowo zgubionego dokumentu, bez utraty jego ważności.
 

Wymiana dowodów potrwa do 2029 roku. Nowe dokumenty w pierwszej kolejności muszą wyrobić ci, których dowody straciły ważność, zniszczyły się, zgubiły lub zostały skradzione.

 

 

Telewizja Starachowice www.tv.starachowice.pl
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tv.starachowice.pl z siedzibą w Starachowicach ul. Graniczna 12/99a. Vimedia jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe