Uroczystości popularyzujące lokalnego bohatera powstania styczniowego

  • 25.02.2019, 14:11 (aktualizacja 25.02.2019 14:55)
  • Iwona Bryła
2019-02-25szaybook.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Starachowice oddały hołd bojownikowi powstania styczniowego - związanemu z naszym miastem rotmistrzowi Józefowi Szaybo, pochowanemu na cmentarzu przy ulicy Iłżeckiej. Uroczystości odbyły się z inicjatywy lokalnego Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Historycznego „Grot”. Rozpoczęły się od mszy świętej, potem były kontynuowane przy mogile rotmistrza, a zakończył je pokaz rekonstrukcyjny. W wydarzeniu wzięły udział potomkinie powstańca.

108 rocznica śmierci Józefa Szaybo, rotmistrza powstania styczniowego i urzędnika Zakałów Starachowickich, zainspirowała, powstałe niedawno w naszym mieście, Świętokrzyskie Stowarzyszenie Historyczne „Grot” do zorganizowana uroczystości wydobywającej z mroków dziejów lokalnego bohatera walk o niepodległość Polski.

 

Wydarzenie rozpoczęło się od mszy świętej odprawionej w kościele pw. Św. Trójcy w intencji Józefa Szaybo oraz poległych powstańców styczniowych. Po liturgii uczestnicy przeszli na cmentarz przy ulicy Iłżeckiej, na którym pochowano rotmistrza. W pochodzie szli przedstawiciele władz miasta i powiatu, kombatanckie i uczniowskie poczty sztandarowe, młodzież z klas mundurowych, nauczyciele. Wystawiono wartę honorową przy mogile powstańca, wyremontowanej z datków zebranych w czasie kwesty Towarzystwa Przyjaciół Starachowic. Wiktor Kowalski, w imieniu wojewody świętokrzyskiego Agaty Wojtyszek, odczytał okolicznościowy list.

 

Złożono też kwiaty, zapalono znicze oraz oddano salwę honorową, a zebrani mieli okazję posłuchać opowieści o uczestniku powstańczego zrywu sprzed 156 lat. Na zakończenie przed pobliskim Gimnazjum nr 2 Stowarzyszenie „Grot” dało widowiskowy pokaz strzelania z broni palnej z 1863 roku. Gośćmi specjalnymi obchodów były przodkinie Józefa Szaybo: prawnuczka Zofia Liszka i praprawnuczka Krystyna Walecka. Pani Zofia do dziś pielęgnuje wspomnienie o swoim pradziadku.

Panie ze wzruszeniem dziękowały też za godne uczczenie miejsca wiecznego spoczynku ich przodka.

 

Iwona Bryła
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tv.starachowice.pl z siedzibą w Starachowicach ul. Graniczna 12/99a. Vimedia jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe