Skarżyskie muzeum ze słynną kolekcją militariów istnieje już 50 lat

  • 7.03.2019, 13:24 (aktualizacja 07.03.2019 15:57)
  • Iwona Bryła
2019-03-07muzeum.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Zbliżająca się wiosna sprawia, że coraz chętniej wyruszamy na wycieczki. Mamy dla Państwa propozycję na ciekawe spędzenia czasu w pobliskim Skarżysku – Kamiennej, gdzie działa Muzeum im. Orła Białego. Tym bardziej, że w tym roku ta kultywująca patriotyczne wartości placówka, będzie świętować 50 - lecie istnienia.

Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku - Kamiennej zostało założone w 1969 roku, więc jak łatwo policzyć, w tym roku obchodzić będzie 50 - lecie istnienia. Powstało z inicjatywy miłośników historii miasta.

 

Placówka jest powszechnie kojarzona z propagowaniem historii wojskowości. Szczyci się plenerową kolekcją militariów, jedną z największych w Polsce. Na liczącym ponad 1,5 ha terenie zgromadzono około 130 eksponatów, będących przykładami ciężkiego uzbrojenia z czasów II wojny światowej odzyskanego z pól bitewnych oraz stanowiącego wyposażenie polskiego wojska po 1945 roku. To m.in. samoloty, działa, czołgi, czy gigantyczny kuter torpedowy.

 

Dyrektor placówki Monika Kowalczyk – Kogut podkreśla, że mimo wyraźnego rysu militarnego, misją muzeum jest także szerzenie wiedzy o dziejach Skarżyska – Kamiennej oraz popularyzacja szeroko rozumianej kultury.

 

Muzeum im. Orła Białego podejmuje się też przedsięwzięć edukacyjnych, skierowanych głównie do młodego pokolenia.

 

Muzeum zaprasza do zwiedzania codziennie już od godziny 8.00 rano. W miesiącach zimowych jest otwarte do 16.00, wiosną do 17.00, a latem do 20.00. Z okazji przypadającego w tym roku 50 – lecia placówka szykuje niespodziankę, która powinna ucieszyć pasjonatów uzbrojenia wojskowego. To unikatowe niemieckie działo samobieżne z okresu II wojny światowej.

Iwona Bryła
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tv.starachowice.pl z siedzibą w Starachowicach ul. Graniczna 12/99a. Vimedia jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe