Honorowi dawcy krwi „z Maja”

  • 9.03.2019, 08:03
  • ZSZ nr 2
Honorowi dawcy krwi „z Maja”
Mając na uwadze fakt, że krwi nie da się wytworzyć syntetycznie, gdyż jedyną „fabryką krwi” jest ludzki organizm 7 marca w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 zorganizowano po raz kolejny akcję honorowego oddawania krwi. Uczniowie, jak co roku, przybyli na akcję tłumnie. Chętnych, jak zwykle, nie brakowało.

Na akcję przybyło 81 uczniów, po wstępnych badaniach zarejestrowało się 81, a krew oddało 58 osób. Dzięki temu udało się pozyskać ponad 26 litrów krwi (po 450 ml każdy uczestnik). Współorganizatorem akcji był, jak, co roku Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Starachowicach, który zapewnił poczęstunek uczestnikom akcji oraz Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach, którego pracownicy pobierali krew na miejscu tj. w Zespole Szkół Zawodowych Nr 2.

 

Organizowanie tego typu akcji na terenie szkoły ma bardzo duże znaczenie dla pozyskania nowych dawców krwi. Miła atmosfera, zaufanie do organizatorów i motywacja do udziału w tego typu akcjach, to główne cele, a zarazem osiągnięcie. Ważny wydaje się też fakt, że wielu uczniów zostało przebadanych i ewentualne otrzymało zalecenia lekarskie odnośnie własnego zdrowia, które mogą zrealizować.

 

Warto przypomnieć, że w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 od 2003 roku działa Szkolny Klub Honorowego Dawcy Krwi, do którego należy obecnie 80 uczniów. Opiekują się nim: Elżbieta Winiarska, Magdalena Półtorak i Beata Grad. Klub wielokrotnie był nagradzany w Turnieju „Młoda Krew ratuje życie”. W październiku 2018 r. Świętokrzyski Oddział Polskiego Czerwonego Krzyża zorganizował uroczystości z okazji Dni Honorowego Krwiodawstwa, które odbyły w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach, podczas obchodów przyznano odznaczenia.

 

Nasza szkoła - Zespół Szkół Zawodowych nr 2 w Starachowicach jako jedna z 2 szkół w województwie została odznaczona Medalem 60-lecia, a w Turnieju „Młoda Krew ratuje życie” zajęliśmy III miejsce w świętokrzyskim. Uczniowie zrzeszeni w szkolnym Klubie HDK, to osoby mające świadomość, że Krew może być potrzebna w każdej chwili nam lub naszym bliskim. Jest ona bezcennym darem, który może ocalić życie drugiego człowieka.

ZSZ nr 2
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tv.starachowice.pl z siedzibą w Starachowicach ul. Graniczna 12/99a. Vimedia jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe