Strajk w starachowickich szkołach i przedszkolach

  • 08.04.2019, 13:52 (aktualizacja 08.04.2019, 14:15)
  • Anna Pryciak-Jagielska
2019-04-08strajkok.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Rozpoczął się ogólnopolski strajk pracowników oświaty. W Starachowicach do akcji protestacyjnej przystąpiło 19 gminnych szkół i przedszkoli. Kadra pedagogiczna większości z nich już w zeszłym tygodniu prosiła rodziców o wyrozumiałość i pomoc w zapewnieniu opieki dzieciom. Sprawdziliśmy z kamerą jak przebiega akcja protestacyjna.

Flagi związkowe, plakaty strajkowe i brak lekcji - tak dziś wyglądała większość starachowickich szkół i przedszkoli. Za drzwiami z kolei, zamiast uczniów i przedszkolaków, protestujący nauczyciele oraz pracownicy administracji i obsługi odnotowują na piśmie każde wejście i wyjście z placówki. Strajk pracowników oświaty stał się faktem. Na terenie gmin Starachowice, Pawłów, Brody i Wąchock udział w strajku zadeklarowało 41 placówek, do akcji protestacyjnej przystąpiło 39 z nich.

 

Do większości starachowickich szkół podstawowych zgłosiły się dziś tylko nieliczne grupy uczniów. W Szkole Podstawowej nr 1 była to tylko 1 osoba, a w SP nr 2 dwie osoby – tam do strajku nie przystąpiło 3 pedagogów. Podobnie sytuacja wyglądała w SP6, gdzie przyszedł tylko jeden uczeń, a 3 nauczycieli wyraziło gotowość podjęcia pracy. Do SP 10 przyszedł jeden uczeń, 3 nauczycieli nie wzięło udziału w akcji strajkowej. W „dwunastce” normalnie pracowała jedna z klas drugich, a dodatkowo zgłosiło 5 uczniów. Tam do strajku poza dyrekcją nie przystąpiła 3 pedagogów. A tak sytuacja wyglądała w szkołach nr 9 i 13.

 

Wśród starachowickich placówek wyróżnia się natomiast SP 11, gdzie zgodnie z programem odbyły się zajęcia najmłodszych uczniów klas 0-3. Dziś zgłosiło się ich 89 osób.

 

Także przedszkola miejskie były dziś w dużej mierze puste np. do „dziesiątki” 10 na osiedlu Południe przyszło dziś tylko 6 osób, tak jak do „czternastki” przy ul. Granicznej. Natomiast do PM nr 2 przy ul. Oświatowej przyszło dziś 10 dzieci.

 

Póki co akcja strajkowa przebiega spokojnie, jednak doszło już do jednego incydentu.

 

Jak na razie nie znany jest termin zakończenia strajku.

Anna Pryciak-Jagielska
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tv.starachowice.pl z siedzibą w Starachowicach ul. Graniczna 12/99a. Vimedia jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Krzysztof
Krzysztof 08.04.2019, 20:11
Dlaczego nie ma informacji o szkołach ponadgimnazjalnych?

Pozostałe