Uroczysta sesja samorządowa z okazji 30 - lecia czerwcowych wyborów

  • 04.06.2019, 15:25
  • Iwona Bryła
2019-06-04sesja30czerwca.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
4 czerwca 1989 roku odbyły się w Polsce pierwsze częściowo wolne wybory do Sejmu i Senatu, które odsunęły komunistów od władzy sprawowanej niepodzielnie przez ponad 40 lat. Obywatele postawili na działaczy NSZZ „Solidarność”. Z okazji 30 - rocznicy tego wydarzenia w Starachowicach odbyła się uroczysta sesja rady miasta i rady powiatu z udziałem samorządowców z okolicznych gmin oraz członków byłego Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” z naszego miasta.

Wspólną sesją rad miasta i powiatu Starachowice uczciły dzisiejszą rocznicę wyborów do Polskiego Parlamentu z 4 czerwca 1989 roku, w których „Solidarność” przełamała monopol władzy komunistów i zdobyła gros mandatów poselskich i senatorskich. To był początek polskiej drogi do demokracji. Uroczyste obrady odbyły się w urzędzie miejskim z udziałem gości m.in. samorządowców z gmin powiatu starachowickiego, byłych parlamentarzystów, historyków oraz członków byłego Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” działającego na terenie Starachowic i lokalnego Stowarzyszenie „Wolni i Solidarni 1980-1989”.

Przemówienie inauguracyjne wygłosił przewodniczący Rady Miejskiej w Starachowicach Michał Walendzik. Była w nim mowa m.in o osobach zaangażowanych w kampanię wyborczą w Starachowicach w ramach KO „Solidarność”.

 

Ksiądz dziekan Marek Bartosiński, proboszcz parafii pw. Wszystkich Świętych w Starachowicach poprowadził modlitwę za zmarłych działaczy Komitetu i podzielił się wspomnieniami z własnego udziału w pamiętnych wyborach.

 

Okolicznościowe wystąpienia mieli też: dr Ryszard Śmietanka – Kruszelnicki z kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej, Paweł Perchel, prezes Stowarzyszenia „Wolni i Solidarni 1980-1989” oraz Edward Dudek, przewodniczący byłego starachowickiego Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”.

Na zakończenie zgromadzeni samorządowcy przyjęli okolicznościową rezolucję, odczytaną przez Izabelę Wronę, wiceprzewodniczącą Rady Powiatu w Starachowicach.

Iwona Bryła

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tv.starachowice.pl z siedzibą w Starachowicach ul. Graniczna 12/99a. Vimedia jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe