Klub Honorowego Dawcy Krwi w ZSZ 2

  • 08.06.2019, 11:00
  • ZSZ 2
Klub Honorowego Dawcy Krwi w ZSZ 2
Od 2003 roku działa u nas Szkolny Klub Honorowego Dawcy Krwi, do którego należy obecnie 80 uczniów, a opiekunami są panie: Elżbieta Winiarska, Magdalena Półtorak i Beata Grad. Klub wielokrotnie był nagradzany w Turnieju „Młoda Krew ratuje życie”. Uczniowie zrzeszeni w szkolnym Klubie HDK, to osoby mające świadomość, że Krew może być potrzebna w każdej chwili nam lub naszym bliskim. Jest ona bezcennym darem, który może ocalić życie drugiego człowieka.

Mając na uwadze fakt, że krwi nie da się wytworzyć syntetycznie, gdyż jedyną „fabryką krwi” jest ludzki organizm, w dniu 5 czerwca 2019 roku w naszej szkole, zorganizowano po raz kolejny akcję honorowego oddawania krwi.

 Uczniowie jak co roku, tłumnie przybyli na akcję pobierania krwi. Chętnych, jak zwykle, nie brakowało. Przed drzwiami szkolnej sali konferencyjnej, gdzie zorganizowano punkt krwiodawstwa, ustawiła się pokaźna kolejka- prawie 50 osób. Dawcy wypełniali odpowiednie kwestionariusze, zarejestrowali się oraz byli badani przez lekarza specjalistę.

Po wstępnych badaniach zarejestrowało się 42, a krew oddało 36 osób. Dzięki temu udało się pozyskać ponad 16,2 litra krwi (po 450 ml każdy uczestnik).

Współorganizatorem akcji był jak co roku Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Starachowicach, który zapewnił poczęstunek uczestnikom akcji oraz Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach, którego pracownicy pobierali krew na miejscu tj. w Zespole Szkół Zawodowych Nr 2.

Tym razem do udziału w akcji HDK w szkole zostali zaproszeni pracownicy Firmy Silvan Logistics Sp. z o.o. SKA, która  patronuje uczniom w  zawodzie technik spedytor.

Organizowanie tego typu akcji na terenie szkoły ma bardzo duże znaczenie dla pozyskania nowych dawców krwi.Miła atmosfera, zaufanie do organizatorów i motywacja do udziału w tego typu akcjach, to główne cele a zarazem osiągnięcie. Ważny wydaje się też fakt, ze wielu uczniów zostało przebadanych  i ewentualne zalecenia odnośnie własnego zdrowia mogą zrealizować.

ZSZ 2

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tv.starachowice.pl z siedzibą w Starachowicach ul. Graniczna 12/99a. Vimedia jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe