Doroczne uroczystości partyzanckie w Wąchocku i Starachowicach

  • 10.06.2019, 15:09
  • Iwona Bryła
Doroczne uroczystości partyzanckie w Wąchocku i Starachowicach
Kombatanci Armii Krajowej i Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej zapraszają na doroczne uroczystości Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury - Nurt”. Przez trzy dni od 14 do 16 czerwca w Bodzentynie, Wąchocku, Starachowicach i na polanie wykusowej, odbędzie się szereg wydarzeń przypominających sylwetki legendarnych świętokrzyskich partyzantów.

Uroczystości rozpoczynają się w piątek 14 czerwca w Bodzentynie od ceremonii nadania honorowego obywatelstwa tego miasta pułkownikowi Janowi Piwnikowi „Ponuremu” i jego zastępcy, a potem następcy majorowi Eugeniuszowi Kaszyńskiemu ps. „Nurt”. O godz.11:00 z polany „Wykus” koło Wąchocka wystartuje bieg im. „Ponurego”. Następnie w Starachowicach o godz. 16.00 zaplanowano konferencję w urzędzie miejskim o „Ponurym” i „Nurcie”, o godz. 18.00 - wieczór pieśni patriotycznych przy ławeczce „Halnego” przy alei AK, a o godz. 20.00 przedstawienie „Pozostali w szumie jodeł” w Starachowickim Centrum Kultury.

 

W sobotę 15 czerwca o godz. 11:00 w Starachowicach na placu „Pod Skałkami” odbędzie się odsłonięcie rzeźb Mariana Świderskiego „Dzika” oraz Edmunda Rachtana „Kaktusa”. Po południu uroczystości przeniosą się na polanę wykusową, gdzie o godz. 15.45 zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca 100 lat Policji Państwowej, a następnie o 16.00 msza polowa w intencji „Nurta” i jego żołnierzy, wręczenie policyjnych odznak im. „Ponurego”, apel poległych i ognisko harcerskie. 16 czerwca (niedziela) w Miejsko - Gminnym Ośrodku Kultury w Wąchocku o godz. 9.00 będzie promocja książki w opracowaniu dr Marka Jedynak z kieleckiej delegatury IPN.

 

O godz.10.00 msza w intencji „Ponurego” i jego podkomendnych, a po niej: o godz. 11:30 defilada i apel poległych pod wąchockim pomnikiem „Ponurego”. Natomiast w Starachowicach 10 Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej zaprasza o godz. 14.00 na uroczystą wojskową zbiórkę na Rynku, a od 16.00 na piknik przy ulicy na Szlakowisku.

Iwona Bryła

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tv.starachowice.pl z siedzibą w Starachowicach ul. Graniczna 12/99a. Vimedia jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe